Krosno: bez porodówki, za to z nowym harmonogramem pracy

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Super Nowości/Rynek Zdrowia   • 02 października 2009 10:41

Od 1 października w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie lekarze nie wykonują pracy w ramach dyżurów kontraktowych, a oddział położniczo-ginekologiczny został zamknięty aż do odwołania.

Krosno: bez porodówki, za to z nowym harmonogramem pracy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypominają Super Nowości, w czerwcu lekarze wykonujący swoją pracę w ramach tychże dyżurów złożyli wypowiedzenia. Uprawomocniły się 30 września. Od 1 października wprowadzony został nowy harmonogram pracy, a lekarze pracują w systemie zmianowym.

– Na razie nie wpłynęło do mnie żadne pismo z informacją, że lekarze go nie akceptują – wyjaśnia Mariusz Kocój, dyrektor lecznicy.

Uważa, że pacjenci na tym nie ucierpią, gdyż w szpitalu jest wystarczająco dużo lekarzy, więc bez dyżurów kontraktowych się obędzie. Zapytany o to, dlaczego podjął decyzję o zamknięciu oddziału położniczo-ginekologicznego, odpowiedział, że po prostu nie miał innego wyjścia.

– Nie ma pracowników, to nie ma oddziału. Podjąłem decyzję o remoncie ze względu na absencję lekarzy – tłumaczy dyrektor Kocój. – Trzech ginekologów w szpitalu to za mało, aby oddział mógł normalnie funkcjonować.

Pozostałych sześciu ginekologów nie pracuje: dwóch z nich nie przedstawiło mu dokumentów informujących o powodach nieobecności w pracy, inni przebywają na chorobowym. Pacjentki są na bieżąco przyjmowane tylko w szpitalnej poradni ginekologicznej. Mają zapewnioną opiekę ambulatoryjną, wykonywane są pilne zabiegi. Ponadto uruchomiono dodatkową karetkę, która będzie do dyspozycji przez całą dobę. W razie potrzeby będzie służyła do przewożenia ciężarnych pacjentek do szpitali w Jaśle lub Sanoku.

Mariusz Kocój podkreślił jednocześnie, że jeśli lekarze w poniedziałek lub wtorek wrócą do pracy, to remont oddziału zostanie wstrzymany. Od 15 listopada rozpocznie się stopniowe wygaszanie większości oddziałów szpitalnych. Termin złożonych przez lekarzy wypowiedzeń mija 30 listopada.

Dyrektor Kocój powiedział, że przyjmuje wnioski od lekarzy, którzy chcą wycofać wypowiedzenia. Nie chciał jednak zdradzić, ile wniosków i z jakich oddziałów wpłynęło w tej sprawie. Uważa, że nadal możliwy jest powrót do dyżurów kontraktowych i zaprasza lekarzy do rozmów.

W najbliższym czasie w krośnieńskiej lecznicy planowany jest remont oddziałów pulmonologii i ortopedii. Ich zamykanie nie ma nic wspólnego ze złożonymi przez lekarzy wypowiedzeniami, czy ewakuacją. Prace remontowe są ujęte w planie naprawczym szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze