Krosno Odrzańskie: szpital wznawia działalność

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2017 16:45

Po półrocznej przerwie szpital w Krośnie Odrzańskim ponownie będzie przyjmował pacjentów. Formalne wznowienie działalności lecznicy nastąpi w piątek (28 kwietnia).

Krosno Odrzańskie: szpital wznawia działalność
Wojciech Włodarski, prezes Zachodniego Centrum Medycznego

Przypomnijmy, że Szpital w Krośnie Odrzańskim przestał funkcjonować 1 listopada ubiegłego roku. Po ośmiu latach prowadzenia przez prywatną spółkę - Grupę Nowy Szpital - placówka została ponownie przejęta przez samorząd.

13 stycznia br. oficjalnie zaczęła działać spółka samorządowa Zachodnie Centrum Medyczne (utworzona przez powiat krośnieński i miasto Gubin). Jest nowym operatorem szpitala. Jej prezesem został Wojciech Włodarski, który wcześniej kierował Szpitalem Powiatowym w Słubicach.

Był to precedensowy w kraju przypadek, kiedy przy zmianie podmiotu zarządzającego doszło do przerwania działalności lecznicy. Ewakuowano wszystkich pacjentów, wypowiedziane zostały umowy z pracownikami oraz kontrakt z NFZ.

- Tworzyliśmy więc wszystko niemal od podstaw. Ponowne uruchomienie szpitala nie było łatwym zadaniem. Nadal trwa kompletowanie kadry medycznej. Na razie pracę wznowią oddziały chirurgii oraz ginekologiczno-położniczy, na które mamy już umowy z NFZ. Rusza też izba przyjęć i pracownie diagnostyczne - wylicza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Wojciech Włodarski.

Podkreśla, że ponowne uruchomienie szpitala było możliwe m.in. dzięki determinacji załogi i samorządów - powiatu krośnieńskiego i miasta Gubin. - Zdajemy sobie sprawę, że to dopiero pierwszy krok do odtworzenia pełnego zakresu świadczeń w szpitalu - dodaje prezes Włodarski.

Podkreślił, że to pierwszy przypadek w Polsce ponownego uruchamiania od podstaw działalności szpitalnej i równocześnie pionierskie odwrócenie procesu prywatyzacji w ochronie zdrowia.

Jak informował nas niedawno starosta krośnieński Mirosław Glaz, łącznie na wznowienie działalności szpitala oba samorządy przeznaczyły 2 mln zł. - Nie możemy jednak cały czas dokładać do lecznicy, dlatego zabiegamy o wyższy kontrakt - tłumaczył.

- Tylko zakup nowego sprzętu to koszt 800 tys. zł. Ponadto musieliśmy ponieść wydatki związane z ponownym zatrudnieniem kadry. Zarezerwowaliśmy także 200 tys. zł na niezbędne remonty - powiedział Mirosław Glaz.

Jeśli chodzi wejście do tzw. sieci szpitali, prezes Zachodniego Centrum Medycznego jest „raczej spokojny”. - Ustawodawca przewidział sytuację, że jeśli na danym terenie potrzeby zdrowotne wymagają prowadzenia szpitala, działalność takiej placówki może być finansowana ze środków publicznych w ramach sieci - zaznaczył Wojciech Włodarski.

- Ze względów epidemiologicznych oraz geograficznych odtworzenie działalności szpitalnej w Krośnie Odrzańskim jest bardzo potrzebne - dodał prezes ZCM.

W związku z zakończeniem procesu ponownego uruchomienia krośnieńskiego szpitala Wojciech Włodarski zapowiedział swoje odejście z Zachodniego Centrum Medycznego i podjęcie nowych wyzwań w ochronie zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum