Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 26-08-2011 19:54

Krosno Odrzańskie: pikieta pracowników pogotowia

Pracownicy krośnieńskiego pogotowia protestowali w piątek (26 sierpnia) pod siedzibą NFZ. Powód? Konkurs na usługi ratownicze w rejonie Krosna Odrzańskiego wygrało niepubliczne pogotowie z Żar, oddalone o 60 km od miasta - podaje Gazeta Wyborcza.

Konkurs na świadczenie usług dla szpitala w Krośnie rozstrzygnięto w czerwcu. Od początku sierpnia usługi ratownicze świadczy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Pogotowie Żarskie. Do tej pory usługi wykonywało miejscowe Pogotowie NZOZ Nowego Szpitala Powiatu Krośnienskiego. Jego pracownicy złożyli odwołanie od decyzji. Konkurs odbył się jeszcze raz. Ponownie zwyciężyło żarskie pogotowie.

Protestujący twierdzą, że ich żarscy odpowiednicy nie znają ulic w Krośnie, więc dojazd do każdego z pacjentów będzie trwał dłużej. Protestujących wspiera Artur Malejka, dyrektor krośnieńskiego szpitala. Według dyrektora zawiódł system naliczający punkty. Za jakość można było otrzymać maksymalnie 44 punkty.

Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka lubuskiego NFZ twierdzi, że wygrała najlepsza oferta. Dokumentacja trafiła do Warszawy. Oczekiwana jest decyzja centrali w tej sprawie.