×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kredyty na studia medyczne. Nowe przepisy od 1 kwietnia

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia25 marca 2022 11:30

Od 1 kwietnia obowiązywać będą nowe regulacje w sprawie kredytów na studia medyczne. Wniosek obejmujący rok akademicki 2021/2022 będzie można złożyć do 30 września 2022 roku.

Kredyty na studia medyczne. Nowe przepisy od 1 kwietnia
1 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kredytów na studia medyczne. Fot. Shutterstock
 • 1 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kredytów na studia medyczne
 • Reguluje m.in. sposób i terminy składania wniosków o kredyt, tryb wypłaty i spłaty oraz umarzania zobowiązań
 • Kredyt na studia medyczne będzie wypłacany nie później niż w terminie 60 dni od dnia rozpoczęcia danego semestru studiów

Kredyt na studia medyczne. Kiedy złożyć wniosek? 

Minister Zdrowia zaktualizował rozporządzenie w sprawie kredytów na studia medyczne. Akt reguluje nowe terminy i sposób składania wniosków, elementy umowy, tryb wypłaty i spłaty oraz umarzania zobowiązań. 

Wniosek o kredyt na studia medyczne obejmujący rok akademicki 2021/2022 można składać do 30 września 2022 roku.

Jak czytamy w rozporządzeniu, wniosek można złożyć w terminie 21 dni od rozpoczęcia semestru studiów. Zarówno postaci elektronicznej - za pośrednictwem  systemu teleinformatycznego, jak i w wersji papierowej na formularzu ustalonym przez bank.

Kredyt udzielany jest na wniosek studenta przez bank, który zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę określającą zasady korzystania ze środków Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych.

Umowę kredytu zawiera się w terminie 14 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Kredyt będzie wypłacany przez banki na rachunek uczelni nie później niż w terminie 60 dni od dnia rozpoczęcia danego semestru studiów. Status studenta bank będzie musiał weryfikować nie rzadziej niż 2 razy do roku. 

Kredyt na studia medyczne. Zasady umorzenia, preferencyjne warunki 

Spłata ma przebiegać zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem. Kredyt na studia medyczne przyznawany jest na preferencyjnych warunkach. Ma m.in.: niskie oprocentowanie, przewiduje także możliwość wystąpienia o:

 • wcześniejsze rozpoczęcie spłaty,
 • wydłużenie lub skrócenie okresu spłaty,
 • obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytu,
 • w przypadku trudnej sytuacji życiowej – możliwość zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż rok.

Spłata kredytu może także zostać umorzona. Lekarz musi do tego spełnić poniższe warunki:

 • odpracować studia po ich ukończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat w ciągu 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w ramach praktyki zawodowej lub w podmiocie leczniczym, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
 • uzyskać tytuł specjalisty w ww. okresie, w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.

W trakcie studiowania odsetki należne bankowi będą pokrywane przez Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych – fundusz utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze