Kredyty na studia medyczne. Nowe przepisy od 1 kwietnia
Od 1 kwietnia obowiązywać będą nowe regulacje w sprawie kredytów na studia medyczne. Wniosek obejmujący rok akademicki 2021/2022 będzie można złożyć do 30 września 2022 roku.

- 1 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kredytów na studia medyczne
- Reguluje m.in. sposób i terminy składania wniosków o kredyt, tryb wypłaty i spłaty oraz umarzania zobowiązań
- Kredyt na studia medyczne będzie wypłacany nie później niż w terminie 60 dni od dnia rozpoczęcia danego semestru studiów
Kredyt na studia medyczne. Kiedy złożyć wniosek?
Minister Zdrowia zaktualizował rozporządzenie w sprawie kredytów na studia medyczne. Akt reguluje nowe terminy i sposób składania wniosków, elementy umowy, tryb wypłaty i spłaty oraz umarzania zobowiązań.
Wniosek o kredyt na studia medyczne obejmujący rok akademicki 2021/2022 można składać do 30 września 2022 roku.
Jak czytamy w rozporządzeniu, wniosek można złożyć w terminie 21 dni od rozpoczęcia semestru studiów. Zarówno postaci elektronicznej - za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, jak i w wersji papierowej na formularzu ustalonym przez bank.
Kredyt udzielany jest na wniosek studenta przez bank, który zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę określającą zasady korzystania ze środków Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych.
Umowę kredytu zawiera się w terminie 14 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Kredyt będzie wypłacany przez banki na rachunek uczelni nie później niż w terminie 60 dni od dnia rozpoczęcia danego semestru studiów. Status studenta bank będzie musiał weryfikować nie rzadziej niż 2 razy do roku.
Kredyt na studia medyczne. Zasady umorzenia, preferencyjne warunki
Spłata ma przebiegać zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem. Kredyt na studia medyczne przyznawany jest na preferencyjnych warunkach. Ma m.in.: niskie oprocentowanie, przewiduje także możliwość wystąpienia o:
- wcześniejsze rozpoczęcie spłaty,
- wydłużenie lub skrócenie okresu spłaty,
- obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytu,
- w przypadku trudnej sytuacji życiowej – możliwość zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż rok.
Spłata kredytu może także zostać umorzona. Lekarz musi do tego spełnić poniższe warunki:
- odpracować studia po ich ukończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat w ciągu 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w ramach praktyki zawodowej lub w podmiocie leczniczym, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- uzyskać tytuł specjalisty w ww. okresie, w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.
W trakcie studiowania odsetki należne bankowi będą pokrywane przez Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych – fundusz utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)