Kredyt gotówkowy na leczenie – kiedy może okazać się potrzebny i co warto o nim wiedzieć?
Koszty poważnego leczenia, które wykraczają poza ramy finansowania przez NFZ, są często znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Jednym ze sposobów na sfinansowanie ich jest wzięcie kredytu gotówkowego. Na co konkretnie można przeznaczyć środki i na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Kredyt gotówkowy na leczenie – czy jest to możliwe?
Szybkim sposobem na sfinansowanie nagłych potrzeb jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Użyczają go banki, a także firmy z sektora pozabankowego, np. SKOK-i. Tego typu świadczenie wymaga zabezpieczenia i może być zaciągnięte na okres maksymalnie 10 lat. Czasami instytucje finansowe ustalają również maksymalną kwotę do pożyczenia, która oscyluje wokół 200 000 zł.
Kredyt gotówkowy to zobowiązanie niecelowe. Oznacza to, że kredytobiorca może go przeznaczyć na dowolną rzecz. Najczęściej jest to np. zakup samochodu, remont mieszkania, wyprawienie dużego wesela czy sfinansowanie studiów za granicą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby środków użyć też na leczenie.
Warto jednak dokładnie przemyśleć zaciągnięcie kredytu, przeanalizować swoje możliwości i sytuację. W podjęciu decyzji pomoże ranking kredytów gotówkowych online – zestawienie 2023 znajduje się na stronie Bankier SMART. Uwzględnia ono wszystkie najważniejsze parametry.
Jakie leczenie można sfinansować kredytem gotówkowym?
Każda osoba w Polsce, która odprowadza składki zdrowotne, może skorzystać z leczenia w ramach funduszu NFZ. Jednak czasami dochodzi do sytuacji, w której koszty konkretnego zabiegu wykraczają poza refundowane pakiety. Co więcej, w sytuacji, gdy dojdzie do nagłego, poważnego urazu lub uszkodzenia, konieczna jest operacja lub zabieg.
Na niektóre takie usługi pacjenci muszą czekać miesiącami lub latami. Dlatego często decydują się oni na skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, która może niemało kosztować. Jakie przykładowe zabiegi da się sfinansować przy pomocy kredytu gotówkowego?
- Leczenie stomatologiczne – leczenie zębów to spory wydatek. Za jeden ząb można zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a jeśli problem się skumuluje, koszt zabiegu znacząco obciąży budżet;
- Zabiegi chirurgiczne i ortopedyczne – w tym przypadku terminy na NFZ często są bardzo odległe, a uszkodzenia stawów czy zerwane ścięgna mogą dopominać się o szybkie wyleczenie. Niestety, takie zabiegi wykonywane prywatnie niemało kosztują;
- Operacje plastyczne – dotyczy szczególnie osób, które zostały oszpecone np. w wyniku wypadku i ich obecny wygląd bardzo przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu, negatywnie odbijając się również na stanie psychicznym. Operacja plastyczna może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, jednak będzie dość dużo kosztować;
- Leczenie okulistyczne – podobnie jak w przypadku leczenia stomatologicznego, niektóre choroby oczu mogą wymagać przeprowadzenia poważnych, kosztownych zabiegów.
Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?
Jedną z zalet kredytu gotówkowego jest to, że stosunkowo łatwiej go dostać niż np. kredyt hipoteczny. Obecnie wniosek o świadczenie można złożyć również online, co wydaje się szczególnym ułatwieniem dla osób, które w nagłej sytuacji potrzebują środków na leczenie. Mimo to należy dokładnie przeanalizować warunki umowy zadłużenia.
Poszczególne oferty banków mogą się od siebie różnić, ale zawsze należy zwracać uwagę na:
- Oprocentowanie – może być stałe lub zmienne. Przy dłuższym okresie kredytowania częściej ma się do czynienia ze zmiennym, które sprawia, że na wysokość raty będzie wpływało podnoszenie lub obniżanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej;
- Wysokość RRSO i całkowite koszty kredytu – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest ważnym wskaźnikiem, który oprócz oprocentowania uwzględnia również pozostałe koszty świadczenia. Dlatego też na jej podstawie da się oszacować je w ujęciu rocznym. Warto pamiętać, że wpływa na nie długość okresu kredytowania – im dłuższy, tym wyższa opłata;
- Rodzaj rat – dłużnik może zdecydować się na raty równe lub malejące. Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak w przypadku kredytu gotówkowego nie są one aż tak istotne, jak np. przy kredycie hipotecznym. Banki najczęściej oferują klientom raty równe, których wysokość jest stała przez cały okres kredytowania;
- Wysokość prowizji – opłata, którą bank pobiera za samo udzielenie kredytu i dopełnienie wszelkich związanych z tym formalności. Może być opłacona osobno lub wliczona do zadłużenia. W tym drugim przypadku dochodzi do dwóch sytuacji. Prowizja albo zmniejsza kwotę kredytu (placówka wypłaca pomniejszoną o jej wysokość kwotę środków) lub ją powiększa (wtedy prowizja jest spłacana wraz z ratami);
- Koszty ubezpieczenia kredytu – w przypadku kredytów gotówkowych banki stosunkowo rzadziej (niż przy kredytach hipotecznych) wymagają wykupienia polisy ubezpieczeniowej, jednak zawsze lepiej jest zwrócić na ten aspekt uwagę;
- Warunki nadpłacania i dodatkowe zapisy w umowie – choć kredyt gotówkowy nie wydaje się zobowiązaniem na długie lata, to jednak może nadarzyć się okazja do jego szybszego spłacenia. Warto więc zawczasu sprawdzić warunki uiszczania nadpłaty, a przede wszystkim to, czy nie wiążą się z pobraniem prowizji lub innymi kosztami.
Co jest potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego?
Przed podjęciem decyzji o przyznaniu danej osobie kredytu gotówkowego bank podejmuje dwie najważniejsze czynności – określa zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy oraz sprawdza jego historię kredytowania. Co ważne, zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę pożyczki przy konkretnych warunkach i sytuacji finansowej klienta. Placówka bierze pod uwagę m.in. wysokość zarobków, charakter zatrudnienia czy wysokość wydatków.
Przy takiej analizie bank będzie potrzebował zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów, a czasami wyciągów z konta osobistego. Alternatywa to deklaracja podatkowa za rok poprzedni. Do samego wnioskowania o zadłużenie potrzeba dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Kredyt gotówkowy jest niecelowym zobowiązaniem finansowym, które można przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów leczenia. Warto przy tym jednak zweryfikować szczegóły oferty świadczenia. Przy wyborze tej odpowiedniej pomoże ranking kredytów z 2023.