Kraśnik: powiat poręczy kredyt dla SP ZOZ

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 24 września 2015 11:15

Rada Powiatu Kraśnickiego podjęła w środę (23 września) uchwałę w sprawie poręczenia kredytu w wysokości 5 mln zł dla SP ZOZ w Kraśniku. Radni PSL, PiS i PO byli w tej sprawie jednogłośni.

Kraśnik: powiat poręczy kredyt dla SP ZOZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Kraśniku, pieniądze z kredytu mają być przeznaczone na inwestycję i spłatę zobowiązań wymagalnych. Wcześniej Zarząd Powiatu pozytywnie rozpatrzył wniosek dyrektora SP ZOZ o poręczenie kredytu. Przede wszystkim ze względu na konieczność sfinansowania przeniesienia i modernizacji nowego oddziału dziecięcego oraz remont przychodni.

Zgodnie z przedstawioną propozycją poręczenie udzielone przez powiat nie dotyczy odsetek, a spłata kapitału przez ZOZ zostałaby odroczona na trzy lata, rozpocznie się w grudniu 2018 r. Takie rozwiązanie z poręczeniem nie zamyka powiatowi możliwości kredytowania w przyszłości własnych inwestycji czy zabezpieczenia wkładu do projektów unijnych.

Zdaniem Romana Bijaka z PiS radni zmuszeni byli podjąć decyzję ''w ciemno'', bo brakuje im konkretnego planu naprawczego finansów szpitala. Z kolei według Stanisława Tompolskiego z PSL to dzięki działaniom dyrektora Marka Kosa, który kieruje placówką od 3 lat, trudna sytuacja finansowa ZOZ-u została opanowana i jest stabilna, mimo sporego zadłużenia.

Szef szpitala zapewnił radnych, że wynik finansowy jednostki na ten rok nie jest zagrożony, zaś nowa lokalizacja oddziału dziecięcego w dzielnicy starej Kraśnika, gdzie znajduje się główna siedziba szpitala, przyniesie dodatkowe oszczędności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum