×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kraska: w tym roku taryfikacja świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej

Autor: oprac. IB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia16 marca 2023 14:00

W 2023 r. zostanie przeprowadzona taryfikacja świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, na podstawie szczegółowych danych pozyskanych od świadczeniodawców, zgodnie z planem taryfikacji AOTMiT - wskazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.

Kraska: w tym roku taryfikacja świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej
Świadczenia opieki hospicyjnej są wycenione zbyt nisko Fot. Shutterstock
 • Poseł Tomasz Głogowski wskazał w interpelacji, że w sytuacji dużej inflacji zrozumiałe jest oczekiwanie, aby NFZ skokowo zwiększył wycenę procedur medycznych. Podał przykład gliwickiego hospicjum
 • W 2022 r. przychody hospicjum z tytułu kontraktu z NFZ wyniosły ok. 7,2 mln zł natomiast szacunkowe koszty utrzymania placówki pochłonęły ponad 8,7 mln zł. Strata hospicjum za 2022 rok wyniosła blisko 1,5 mln zł
 • Głogowski dodał, że podniesiona w lipcu ub.r. wycena świadczeń medycznych i wzrost wartości punktu kontraktowego z poziomu 56,19 zł do 80,49 nie wystarczają
 • Od 1 lutego 2023 r. o 12 proc. wzrosła cena jednostek rozliczeniowych w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, w stosunku do cen z II półrocza 2022 r. - podał Kraska
 • W 2023 r. zostanie przeprowadzona taryfikacja świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, na podstawie szczegółowych danych pozyskanych od świadczeniodawców - dodał

"Zrozumiałe jest oczekiwanie, aby NFZ skokowo zwiększył wycenę procedur medycznych"

Poseł Tomasz Głogowski przypomniał w interpelacji, że wycena punktów kontraktowych w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ od lat nie nadąża za wzrostem kosztów, a w ocenie ponad 61 proc. świadczeniodawców cena ustalana na etapie negocjacji z NFZ znajduje się na granicy opłacalności lub nawet poniżej.

Jak wskazywał poseł, ponad 30 proc. świadczeniodawców jest zdania, że wartość kontraktów pokrywa poniesione koszty świadczeń jedynie przy zastosowaniu całościowego rozliczania umów, gdzie procedury tańsze, ale wyżej wycenione przez NFZ, finansują procedury niedoszacowane. Tomasz Głogowski zauważył, że jest to szczególnie widoczne na przykładzie szpitali, które udzielają świadczeń w kilku, a nawet kilkunastu zakresach.

Parlamentarzysta podkreślił w interpelacji, że w sytuacji dużej inflacji zrozumiałe jest oczekiwanie, aby NFZ skokowo zwiększył wycenę procedur medycznych.

Strata hospicjum za 2022 rok wyniosła blisko 1,5 mln zł

Jako przykład podał sytuację Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Gliwicach. W 2022 r. przychody stowarzyszenia z tytułu kontraktu z NFZ wyniosły ok. 7,2 mln zł natomiast szacunkowe koszty utrzymania placówki pochłonęły ponad  8,7 mln zł. Strata hospicjum za 2022 rok wyniosła blisko 1,5 mln zł.

Poseł przypomniał, że zbyt niski kontrakt z NFZ oraz zbyt mała liczba łóżek stacjonarnych spowodowała, iż w latach 2015-2018 aż 61 chorych nie doczekało się opieki w gliwickim hospicjum.

Jak zauważył Tomasz Głogowski, w lipcu 2022 r. podniesiona została wprawdzie wycena świadczeń medycznych i wartość punktu kontraktowego wzrosła z poziomu 56,19 zł do 80,49 zł (wzrost o 24,3 zł), ale wzrost ten jest nadal niewystarczający i nieadekwatny do kosztów ponoszonych realnie przez hospicjum.

- Czy ministerstwo dostrzega problem i czy zamierza dokonać waloryzacji punktu kontraktowego i adekwatnej wyceny świadczeń? - pytał w interpelacji poseł Głogowski.

W 2023 r. taryfikacja świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej

W odpowiedzi na interpelację wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że NFZ sukcesywnie podnosi ceny jednostek rozliczeniowych w poszczególnych rodzajach świadczeń. Systematycznie odbywa się także aktualizacja wycen świadczeń gwarantowanych na podstawie planu taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na dany rok, obejmująca konkretne obszary świadczeń.

Wyjaśniał, że w pracach analitycznych nad taryfikacją świadczeń gwarantowanych uwzględnia się wiele czynników m.in. wzrost kosztów pracy, w tym dane dotyczące wysokości wynagrodzeń poszczególnych grup zawodowych biorących udział w realizacji wycenianego świadczenia, inflację i inne zmienne, które mogą wpływać na zmianę wyceny świadczeń opieki zdrowotnej.

Odnosząc się do podanego w interpelacji przykładu hospicjum Kraska zaznaczył, że od 1 lutego 2023 r. nastąpił wzrost o 12 proc. cen jednostek rozliczeniowych w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, w stosunku do cen jednostek rozliczeniowych obowiązujących w II półroczu 2022 r. Dodał, że wzrost ten wynika z analizy kosztowej i szacunkowej niedofinansowania
tych  świadczeń, przeprowadzonej przez AOTMiT na podstawie zlecenia Ministra Zdrowia.

Poinformował również, że w 2023 r. zostanie przeprowadzona taryfikacja świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, na podstawie szczegółowych danych pozyskanych od świadczeniodawców, zgodnie z planem taryfikacji AOTMiT.

Dodał, że do wypracowania mechanizmów pozwalających na zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej powinny przyczynić się także prace Zespołu do spraw przygotowania projektu długookresowej strategii rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej, powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia z 29 lipca 2022 r. Zespół zakończy swoją działalność nie później niż do 31 grudnia 2023 r.

Jak przypomniał Kraska, nakłady na koszty świadczeń opieki zdrowotnej NFZ w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna sukcesywnie rosną i w porównaniu do 2019 r. są obecnie wyższe o blisko 83 proc.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze