Kraska: pacjent będzie wiedział, czy w szpitalu jest wykonywany zabieg z powikłaniami

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 stycznia 2023 05:20

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił o ustawie o jakości i bezpieczeństwie, którą resort zdrowia planuje zająć się w 2023 roku. - Bardzo chcemy, aby pacjent wiedział, czy w danym szpitalu jest wykonywany zabieg z powikłaniami, które są na poziomie jednego procent, a w sąsiednim na przykład 50 na 50 - wyjaśnił.

Kraska: pacjent będzie wiedział, czy w szpitalu jest wykonywany zabieg z powikłaniami
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Na antenie TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia w 2023 roku chce zająć się ustawą o opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
  • - Bardzo chcemy postawić na to, aby pacjent wiedział, czy w danym szpitalu jest wykonywany zabieg z powikłaniami - dodał
  • Warto przypomnieć, że projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przewiduje m.in. wprowadzenie obligatoryjnego dla szpitali wewnętrznego systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych

Wiceminister zdrowia o ustawie o jakości i bezpieczeństwie

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada m.in. zwiększone finansowanie szpitali, co ma zapewnić pacjentom wysoką jakość świadczonych usług. Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w 2023 roku resort chce zając się tę ustawę, która - jak ocenił - jest ważna dla pacjentów.

- Bardzo chcemy postawić (na to - przyp. PAP), aby pacjent wiedział, czy w danym szpitalu jest wykonywany zabieg z powikłaniami, które są na poziomie jednego procent, a w sąsiednim na przykład 50 na 50 - powiedział.

Dodał, że resort chce, aby wyniki jakości szpitali były także znane NFZ. Dzięki temu - jak zaznaczył - NFZ będzie takie szpitale "bardziej doceniał".

- Myślę, że ten aspekt finansowy jest dla dyrektorów szpitali bardzo ważny i to będzie ich rola, żeby zachęcać szpitale do tego, aby tę jakość podnosić - podkreślił. Kraska ocenił, że dla pacjenta istotna jest jakość leczenia.

Ustawa o jakości. Co zakłada projekt?

Projekt ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przewiduje m.in. wprowadzenie obligatoryjnego dla szpitali wewnętrznego systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych. System będzie obligatoryjny dla szpitali, niezależnie od tego, czy korzystają ze środków publicznych, czy nie. Ma być prowadzony na poziomie wewnętrznym (przez szpital) i zewnętrznym - przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprowadzone rozwiązania mają umożliwić wprowadzenie zasady no fault, czyli braku sankcji wobec personelu medycznego w związku ze zgłoszeniem zdarzenia niepożądanego.

Na temat tego projektu wypowiedział się pod koniec grudnia również minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że będzie on priorytetem legislacyjnym na pierwszy kwartał 2023 roku.

- Jest to krok milowy dla reformy systemu opieki zdrowotnej, która daje gwarancję wzrostu nakładów finansowych i wynagrodzeń. Wreszcie zwiększone nakłady mają także dać poczucie komfortu dla pacjenta. Zgodnie z tą ustawą będziemy monitorować nie tylko kliniczne wskaźniki jakości leczenia, ale również jakość obsługi pacjenta - podkreślił wówczas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze