Kraska o tym dla jakich pacjentów są szpitale tymczasowe: tu zdania były podzielone

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia12 maja 2021 17:15

Łączny koszt utworzenia szpitali tymczasowych wyniósł 591 mln zł, z czego dotąd wypłacono 508 mln zł - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska o tym dla jakich pacjentów są szpitale tymczasowe: tu zdania były podzielone
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska bronił rządowej polityki wykorzystania szpitali tymczasowych. Fot. archiwum
  • Posłanka Katarzyna Lubnauer: - Dlaczego szpitale tymczasowe nie stały się pierwszą linią frontu walki z COVID-19, a były otwierane jako ostatnie?
  • Według wiceministra Kraski dyskusyjna jest odpowiedź na pytanie: Kto ma tam trafiać - czy tylko pacjenci lżej chorzy na COVID-19, czy wszyscy pacjenci z koronawirusem?
  • Trwa analiza sytuacji epidemiologicznej, wojewodowie będą wyznaczać w każdym województwie po jednym szpitalu tymczasowym

- Pewnie już na kilkadziesiąt interpelacji poselskich odpisałem i myślałem, że temat jest wyczerpany - stwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany w środę (12 maja) na sejmowej komisji zdrowia przez posłów opozycji o wykorzystanie szpitali tymczasowych.

Posłanka Katarzyna Lubnauer dopytywała m.in. dlaczego szpitale tymczasowe nie stały się pierwszą linią frontu walki z COVID-19, a były otwierane jako ostatnie, co miało zdaniem posłanki doprowadzić do tego, że "bardzo wiele osób nie doczekało się swoich zabiegów tlenowych". Mówiła o tym mając na uwadze sytuacje, gdy karetki z pacjentami stały w kolejkach pod szpitalami pomimo wolnych miejsc w szpitalach tymczasowych.

Wiceminister Kraska o szpitalach tymczasowych: "jedyne słuszne rozwiązanie"

Minister Kraska odpowiedział, że "decyzja o powstaniu szpitali tymczasowych była jak najbardziej słuszna i okazało się, że ten element leczenia pacjentów z COVID-19 w czasie pandemii był jedynym słusznym rozwiązaniem aby zabezpieczyć dla wszystkich pacjentów miejsca w polskich szpitalach”.

Dodał jeszcze, że system ze szpitalami tymczasowymi tworzono po to, "żeby nie dochodziło do takich sytuacji jak w innych krajach Europy, gdzie lekarze musieli wybierać, którego z pacjentów podłączyć do respiratora".

- Główne założenia zakładały, że szpitale tymczasowe mają powstawać w dużych miastach wojewódzkich, gdzie są duże szpitale specjalistyczne, które będą szpitalami patronackimi, zapewniającymi kadrę medyczną - mówił, sięgając do początków powstawania szpitali tymczasowych w 2020 r.

Umiejscawiając szpitale tymczasowe przyjmowano takie kryteria jak: dogodna lokalizacja w centrum miasta, dobra infrastruktura i możliwość jak najszybszego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów.

Jacy pacjenci mają trafiać do szpitali tymczasowych?

Jak przyznał wiceminister Kraska, wśród ekspertów, lekarzy zdania na temat umiejscowienia szpitali tymczasowych w systemie były i są podzielone. Dyskusyjna jest odpowiedź na pytanie: Kto ma tam trafiać - czy tylko pacjenci lżej chorzy na COVID-19, czy wszyscy pacjenci z koronawirusem?

- Większość lekarzy skłania się ku rozwiązaniu, że pacjenci covidowi w cięższych stanach powinni być leczeni w szpitalach stacjonarnych, gdzie mamy do dyspozycji oprócz lekarzy internistów, anestezjologów także lekarzy innych specjalności, którzy by mogli w razie konieczności tym pacjentom pomocy udzielać - tłumaczył o tym co zdecydowało o wyborze sposobu wykorzystania szpitali.

- Państwo uważają, że szpitale tymczasowe powinny być pierwszą linią obrony, my że ostatnią - odpowiadał opozycji. Argumentował, że pacjent, który choruje na COVID-19 jest dość skomplikowanym pacjentem i "trzeba naprawdę dość dużej wiedzy medycznej, żeby się tym pacjentem opiekować".

- Staraliśmy się, aby pacjenci chorujący na COVID-19 na początku pandemii zdecydowanie uzyskali opiekę najpierw w szpitalach stacjonarnych, gdzie jest dostęp do wielu specjalistów. Poza tym pacjenci zakażeni w III fali w wielu przypadkach przechodzili COVID-19 dużo ciężej niż kwalifikowani do hospitalizacji podczas II fali epidemii - uzasadniał.

Jak podał, w szczycie III fali epidemii - około 19 kwietnia - funkcjonowało 39 szpitali tymczasowych z 4 597 łóżkami covidowymi i 566 łóżkami respiratorowymi. W szczycie zachorowań 2 728 łóżek covidowych zwykłych i 336 respiratorowych w tych szpitalach było zajętych co stanowiło około 60 proc. łóżek.

Aktywnych pozostaje 29 szpitali, które mają podpisany z NFZ kontrakt na 3 425 łóżek, zajęte są 1 034 łóżka, co oznacza 36 proc. obłożenia.

Od 21 kwietna liczba łóżek w szpitalach tymczasowych ulega zmniejszeniu o 1192 łóżka - czyli o 26 proc., a łóżek respiratorowych o 78,  czyli 14 proc.

- Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną planujemy zmianę statusu szpitali tymczasowych na pasywne lub ich wygaszanie - powiedział wiceminister Kraska.

Szpitale tymczasowe pozostaną?

Łączny koszt utworzenia i działania szpitali tymczasowych to 591mln zł, z czego wypłacono dotąd 508 mln zł. Do tych szpitali, według informacji przekazanej przez Kraskę, został dostarczony sprzęt z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o wartości ok. 300 mln zł, także środki ochrony indywidualnej, środki do dezynfekcji i leki.

Są też przewidziane środki na przywrócenie do pierwotnego stanu obiektów, w których mieściły się szpitale tymczasowe - zabezpieczono na ten cel 23 mln zł.

- Trwa analiza sytuacji epidemiologicznej, wojewodowie będą wyznaczać w każdym województwie po jednym szpitalu tymczasowym. Priorytetem jest by taki szpital mieścił się w obiekcie stacjonarnym. Do końca maja ma powstać krajowa lista określająca, gdzie te szpitale w poszczególnych województwach będą i w jakim zakresie będą działać - przekazał wiceminister.

Odnosząc się do faktu powstawania szpitali w halach targowych, wystawienniczych powiedział, że "w czasie epidemii tam się nie odbywały żadne wydarzenia, czyli dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą takie miejsca powstanie szpitala było dodatkowy bonus, jeśli chodzi o wynagrodzenie". - Do końca czerwca mamy podpisane umowy i systematycznie będziemy te umowy zmieniać lub się z nich wycofywać - podał Kraska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum