Kraska o pomocy dla szpitali. Chodzi o zwrot zaliczek. "Nie ze szkodą"

Autor: PAP • Źródło: PAP16 września 2021 14:58

Niezrealizowane szpitalne kontrakty to efekt pandemii i zamkniętych oddziałów. Szpitale nie mają z czego zwracać NFZ zaliczek. Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska mówi o wypracowaniu rozwiązań "nie ze szkodą" dla szpitali.

Ministrowie Waldemar Kraska i Adam Niedzielski w Sejmie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Szpitale nie mogły realizować kontraktów z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa i zmian wprowadzonych przez resort zdrowia - wskazał poseł Jan Szopiński w Sejmie
  • NFZ chce egzekwować zwrot zaliczek udzielonych szpitalom m.in. na operacje
  • Resort zdrowia wydłużył czas na oddanie zaliczek do końca roku
  • Jednocześnie chce wypracować z Funduszem rozwiązania, "na pewno nie ze szkodą dla szpitali", jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Kraska odpowiadał w czwartek w Sejmie posłowi Janowi Szopińskiemu (Lewica). Ten pytał, w jaki sposób resort zamierza pomóc finansowo szpitalom, które nie mogły wykonać kontraktów z powodu wprowadzenia przez ministra zdrowia zmian w ich działalności oraz ograniczeń w związku z pandemią COVID-19.

Zwrot zaliczek szpitalnych umorzony jeszcze do końca roku. "Szpitale nadrabiają zaległości"

Jak mówił Szopiński, obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia podejmuje działania w celu wyegzekwowania od szpitali zaliczek finansowych otrzymanych na operacje, zabiegi i inne procedury medyczne, które nie mogły się odbyć w związku z ograniczeniami działalności tych szpitali.

- Deklaracje ministerstwa w tej kwestii były zupełnie inne niż obecna rzeczywistość wprowadzana przez NFZ - zauważył. - Czy w związku z tym Ministerstwo Zdrowia planuje realizację abolicji w sprawie zaliczek przekazanych polskim szpitalom, a które na dzień dzisiejszy muszą je zwracać do NFZ? - zapytał poseł Lewicy.

- Rzeczywiście, w tej chwili przedłużyliśmy do końca roku tę abolicję, jeśli chodzi o zwracanie tych jednych dwunastych - odpowiedział Kraska. Jednocześnie wskazał, że "szpitale nadrabiają pewne zaległości".

- Mamy świadomość, że nie zawsze i nie we wszystkich specjalizacjach da się to nadrobić, dlatego tutaj, wspólnie z NFZ na bieżąco analizujemy sytuację i te decyzje na pewno będą podejmowane, na pewno nie za szkodą dla polskich szpitali - zapewnił wiceminister.

Ograniczanie świadczeń podyktowane pandemią

Wiosną, podczas trzeciej fala pandemii, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów covidowych wymagających pilnego przyjęcia do szpitala Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Jednocześnie NFZ wyjaśniał, że ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo - jak wskazał Fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Czytaj też: Szpital ma zwrócić do NFZ zaliczki na leczenie. Pyta, jak miał zrealizować cały kontrakt w pandemii

Czytaj też: NFZ żąda zwrotu pieniędzy od kolejnych szpitali. Za "niewykonania"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum