Krakowski szpital zadłużony na 40 mln zł. "Wzrost wynagrodzeń o połowę to 30 mln zł"

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP04 października 2021 15:47

26 lekarzy pracujących w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie złożyło wypowiedzenia. Prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki: sytuacja jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w systemie opieki zdrowotnej w całej Polsce.

Krakowski szpital zadłużony na 40 mln zł. "Wzrost wynagrodzeń o połowę to 30 mln zł"
26 lekarzy pracujących w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie złożyło wypowiedzenia. Foto: PAP/ Jacek Bednarczyk
  • Prof. Tomasz Grodzicki dodał, że sytuacja finansowa szpitala nie pozwala spełnić oczekiwań medyków.
  • Jak poinformował w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na wynagrodzenia wydawana jest miesięcznie kwota ok. 20 mln zł. Gdyby uposażenie lekarzy miało wzrosnąć choćby o połowę trzeba by 30 mln zł.
  • Z funkcji dyrektora zrezygnował także prof. Krzysztof Fyderek.
  • Do piątku wypowiedzenia w placówce oferującej wysokospecjalistyczną pomoc dzieciom złożyło 26 lekarzy.

Lekarze oczekują lepszych warunków pracy, wyższego wynagrodzenia i naprawy systemu opieki zdrowotnej. Odejście lekarzy-specjalisty może skutkować na początku przyszłego roku poważnymi problemami w pracy oddziałów: pediatrii, nefrologii, pulmonologii z alergologią, reumatologii i unikatowego w skali całego kraju Oddziału Leczenia Żywieniowego. 

O co walczą lekarze z Prokocimia?

Czytaj także: Dramatyczna sytuacja w szpitalu dziecięcym w Krakowie. Lekarze na konferencji: Walkę zaczęliśmy w 2018 roku

Prorektor tłumaczył, że sytuacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w systemie opieki zdrowotnej w całej Polsce.

Postulaty Naczelnej Rady Lekarskiej i Związku Zawodowego Pielęgniarek są bardzo zbliżone do oczekiwań lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Ja oczekuję jednak, że jest ktoś odpowiedzialny za system opieki zdrowotnej w kraju i zabezpieczenie pacjentów - mówił prof. Grodzicki. -Odpowiedzialność jest po stronie rządu i jakieś działania rządu powinien podjąć, żeby tę sytuacje unormować, bo grozi to załamaniem się systemu - dodał.

- Potrzebne są rozwiązania systemowe - zaznaczył prof. Grodzicki. Dodał, że zwiększenie wynagrodzeń tylko w jednym szpitalu spowoduje przepływ lekarzy z jednego ośrodka do drugiego, a nie o to chodzi.

-Sytuacja finansowa szpitala nie pozwala na to, żebyśmy dzisiaj spełnili oczekiwania lekarzy - mówił prof. Grodzicki. Jak poinformował w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na wynagrodzenia wydawana jest miesięcznie kwota ok. 20 mln zł. Gdyby uposażenie lekarzy miało wzrosnąć choćby o połowę trzeba by 30 mln zł.

Tymczasem placówka ma ok. 40 mln zł zadłużenia. Jak mówił prof. Grodzicki co najmniej połowa tej kwoty to należność za świadczenia ze strony NFZ. - Jeżeli NFZ zapłaci zaległości, ten dług realny spadnie do ok. 15 mln zł - ocenił prof. Grodzicki. - Nawet jeśli dostaniemy te pieniądze, tylko zmniejszymy dług. Nie będziemy mieć wolnej gotówki do wydania - podkreślił.

Dodał, że z powodu pandemii koronawirusa szpitale dziecięce przez dłuższy czas pracowały 40-50 proc. mocy, a musiały utrzymywać personel, zaś pieniądze z NFZ na to nie wystarczały.

"Mamy bardzo krótki czas na podjęcie działań"

 

Jak podkreślił prorektor placówka taka jak Uniwersytecki Szpital Dziecięcy nie może zdobywać pieniędzy w sposób komercyjny pobierając opłaty w obszarach tych świadczeń, na które ma kontrakt z NFZ ani pozyskać strategicznego sponsora. Wyjaśnił, że uczelnia płaci za dydaktykę oczekując od lekarzy-specjalistów, że będą uczyć studentów, ale w skali roku jest to dla szpitala ok. 1-2 mln zł.

Okres wypowiedzeń - w zdecydowanej większości - to trzy miesiące. - Mamy bardzo krótki czas na podjęcie działań - powiedział prorektor ds. Collegium Medicum. - Będziemy rozmawiać z lekarzami, natomiast trzeba pamiętać, że to osoby bardzo wysoko wykształcone, wyspecjalizowane i niewątpliwie zasługują na wynagrodzenie wyższe niż 6700 zł brutto albo 35 zł za godzinę dyżuru - dodał prof. Grodzicki.

Czytaj także:  Prof. Fyderek zrezygnował ze stanowiska dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Wyjaśnił powody

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum