×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Krakowski Szpital Specjalistyczny stawia na transplantologię

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia16 lipca 2020 09:54Aktualizacja: 16 lipca 2020 11:04

W br. w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II miały miejsce już trzy przeszczepy serca. W ubiegłym roku takich operacji było dziewięć.

Krakowski Szpital Specjalistyczny stawia na transplantologię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor lecznicy Grzegorz Fitas był wcześniej krytykowany za likwidację zespołu przeszczepów nerek. Jak jednak wyjaśnia, kardiochirurgia skurczyła się z tego powodu do 40 łóżek,  brakowało ich dla pacjentów. Po reorganizacji łóżek przybyło co najmniej 20 - informuje Gazeta Wyborcza.

W porównaniu z ubiegłym rokiem placówka wystawiła w maju płatnikowi rachunek niższy, z powodu pandemii, o 12 mln zł. Jeśli nie nadrobi zaległości, w przyszłym roku dostanie dużo niższy kontrakt. Stąd, jak wskazuje dyrektor, decyzje o rozwijaniu tych oddziałów, gdzie kolejki są najdłuższe, i walka o te procedury, które są najdroższe.

Obecnie strategicznym wyzwaniem dla szpitala jest zdobycie zgody na przeszczepy płuc. Ma to też związek z epidemią COVID-19. Wszystkie badania pokazują, że w najcięższym przebiegu zakażenia dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia płuc. W takich przypadkach jedynym ratunkiem jest transplantacja.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze