Kraków: zamiast sprawy o nadwykonania, będą mediacje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 19:05

Sprawa jaką Małopolskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ o tzw. nadwykonania wytoczył Szpital Specjalistyczny nie rozpoczęła się. Zastąpią ją mediacje.

Będzie zgoda?

Jak podaje PAP, na wniosek Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego, zaakceptowany przez pełnomocnika NFZ, sąd skierował sprawę do postępowania mediacyjnego. Jeden z pełnomocników szpitala, radca prawny Paweł Rataj, zapewnia, że lecznica chciałaby rozstrzygnąć sprawę ugodowo, w toku mediacji z Funduszem.

– Osiągnięcie porozumienia prawdopodobnie skróciłoby okres oczekiwania na pieniądze. Ponadto ustalenia wymaga dokładna kwota roszczeń, ponieważ dopiero niedawno skończył się okres rozliczeniowy – powiedział Rataj.

Pełnomocnicy obu stron wyrazili zgodę na udostępnienie akt wyznaczonemu przez sąd mediatorowi. Jeżeli mediacja nie odniesie skutku, sprawę rozstrzygnie Temida.

To pierwszy pozew krakowskiego szpitala przeciwko NFZ o zapłatę za nadwykonania w 2009 r. W pozwie szpital domagał się ponad 4 mln 700 tys. zł za nadwykonania w pierwszym półroczu 2009 r.

Według Leszka Gory, rzecznika krakowskiej lecznicy, nie powiodła się wcześniejsza próba porozumienia z Funduszem, wystawiane przez placówkę faktury za nadwykonania były zwracane, nie udało się także zawrzeć ugody przed sądem.

– Szpital jest zmuszony do utrzymania ciągłości usług zdrowotnych, niezależnie od wynikającego z przewidzianego w kontrakcie poziomu finansowania. Bez względu na to, ile mamy pieniędzy, nie możemy nikomu odmówić pomocy, a ponadto każdy obywatel ma prawo wolnego wyboru szpitala, w którym chce być leczony, co też generuje nadwykonania – podkreślał Gora.

W 2009 r. Szpital im. Żeromskiego dostał w ramach kontraktu 64 mln 843 tys. zł. Placówka szacuje, że nadwykonania za cały miniony rok będą miały wartość ponad 11 mln zł. Kontrakt na 2010 r. ma wartość 65 mln 830 tys. zł, z czego ponad 5,7 mln zł jest przeznaczonych na funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zdaniem przedstawicieli szpitala, to budżet niewystarczający.

Jak poinformowała rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna, wartość nadwykonań za zeszły rok w samych szpitalach w Małopolsce jest szacowana na ok. 140 mln zł.

Jesienią 2009 r. dyrektorzy szpitali z całego kraju wzywali Fundusz do zapłaty za nadwykonania i zapowiadali, że będą dochodzić swych roszczeń na drodze sądowej. W październiku do dyrektorów oddziałów regionalnych NFZ z funduszu zapasowego NFZ trafiło łącznie ponad 516 mln zł na zapłatę za dodatkowe świadczenia medyczne wykonane w 2009 r.

Minister zdrowia Ewa Kopacz informowała, że pieniądze były przeznaczone na sfinansowanie świadczeń z zakresu onkologii, przeszczepów oraz zabiegów ratujących życie. Wcześniej w sierpniu na nadwykonania przekazano ponad 1,1 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum