Kraków: zakończyła się druga tura przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 12:52

Zakończono drugą turę przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby w Prokocimiu - poinformował dyrektor placówki Marcin Jędrychowski. W związku z przeprowadzką z pracy zrezygnowało ok. 150 pielęgniarek. Szpital szuka nowych.

W nowej lokalizacji działają 24 oddziały kliniczne, 34 poradnie i cztery zakłady. Fot. archiwum

Druga tura przenosin szpitala z centrum miasta do Prokocimia trwała od wtorku do piątku (od 8 do 10 stycznia). Pracę w nowej lokalizacji rozpoczęło 14 kolejnych oddziałów, w tym SOR. Przetransportowano ponad 100 pacjentów, przy czym najwięcej - ok. 60 - w pierwszym dniu przenosin.

- Z sukcesem udało się zakończyć drugą turę przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek (13 stycznia) dyrektor placówki Marcin Jędrychowski.

Dyrektor szpitala przyznał, że placówka szuka nowych pielęgniarek. Przeprowadzka przyczyniła się do odejścia ok. 150 pielęgniarek, które - jak wyjaśnił dyrektor - głównie ze względów logistycznych (gorszy dojazd) zrezygnowały z pracy w nowej lokalizacji.

- Średnio zatrudniamy 1,5 tys.-1,7 tys. pielęgniarek. Od początku przewidywaliśmy, że będzie problem, jeśli chodzi o kadrę pielęgniarską. Pomału ją odbudowujemy - powiedział dyrektor. Szpital zatrudnia ok. 1 tys. lekarzy, w związku z przeprowadzką ich liczba się nie zmieniła.

W nowej lokalizacji działają 24 oddziały kliniczne, 34 poradnie i cztery zakłady.

W starych miejscach pozostały oddziały endokrynologii i hematologii, dermatologii i okulistyki, neonatologii, psychiatrii, a także podstawowa opieka zdrowotna i część poradni. Poradnia neurologii działać będzie zarówno w starej, jak i w nowej lokalizacji - do placówki przy ul. Botanicznej trafiać będą pacjenci w trybie skierowań zwykłych, a przy ul. Jakubowskiego - przypadki pilne. Poradnia nadciśnienia tętniczego zacznie funkcjonować w Prokocimiu od lutego.

Tylko w ostatni piątek w nowej siedzibie szpitala hospitalizowano 518 pacjentów, udzielono porad 614 osobom, przeprowadzono 24 zabiegi.

- Wszystko to, co zakładaliśmy, zostało uruchomione. Od strony technicznej z obiektem nie dzieje się nic złego - powiedział dyrektor i, mając w pamięci doświadczenia po pierwszej, listopadowej turze przeprowadzki szpitala, dodał, że kadra i pacjenci potrzebują teraz ok. trzech tygodni, miesiąca na pełne dostosowanie się do pracy w nowym miejscu.

Szpital ma ok. 1,2 tys. miejsc parkingowych. Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji w przyszłym tygodniu zostanie wprowadzony zamknięty system parkingowy - darmowe miejsca postojowe będą tylko dla pracowników, dla pacjentów, gości i studentów będzie obowiązywał system opłat zależnych od czasu parkowania.

Z końcem marca Szpital Uniwersytecki chce zacząć przekazywanie miastu opuszczonych obiektów. Miasto kupiło tereny dawnego szpitala za ponad 283 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami ma tam powstać ekskluzywny park. Oddziały szpitalne, które do zakończenia kolejnego etapu inwestycji w Prokocimiu mają pozostać w centrum Krakowa, zostaną przeniesione do nowoczesnego budynku przy ul. Kopernika 50, w którym działało dotąd Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu zajmuje 16 ha. Jest jedną z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Inwestycja trwała cztery lata (z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł.

Beata Kołodziej - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum