Kraków: z oddziału NIO odeszło już 150. pracowników, w tym 50. lekarzy. Co z bezpieczeństwem chorych?

Autor: JJ,onet.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2020 12:02

W krakowskim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii narasta konflikt na linii pracownicy - dyrekcja. Personel ma liczne zastrzeżenia do sposobu kierowania instytucją przez obecnego dyrektora Konrada Dziobka i alarmuje, że polityka władz placówki może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

Personel ma liczne zastrzeżenia do sposobu kierowania instytucją przez obecnego dyrektora Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Już podczas konferencji prasowej zorganizowanej na początku sierpnia ub.r. Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej, wskazywał, że 9 specjalistów z kliniki onkologii klinicznej złożyło wypowiedzenia. Była to reakcja lekarzy zatrudnionych w klinice onkologii na rezygnację ich szefa.

Czytaj więcej: Kraków: Centrum Onkologii ma kłopoty w związku z wypowiedzeniami specjalistów?

Kierownik kliniki, dr Marek Ziobro, zdecydował się na odejście ze swojego stanowiska po tym, jak dyrekcja placówki zażądała od niego przeprowadzania redukcji etatów w zespole i zmniejszenia liczby personelu o 10 proc. Od tamtego czasu w NIO w Krakowie odeszło z pracy 160 osób, w tym 50 lekarzy.

Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie podlega Narodowemu Instytutowi Onkologii w Warszawie, który sprawuje pieczę nad krakowskim oddziałem. Władzom zwierzchnim znane są tutejsze problemy. Do jej spotkania z pracownikami doszło 11 lutego br. Przeczytano tzw. memorandum, które zostało opracowane m.in. przez 22 szefów klinik.

4. lutego z inicjatywy pracowników doszło także do spotkania z dyrektorem krakowskiego NIO - dr Dziobek otrzymał 11 postulatów. Pracownicy domagają się m.in. regularnych spotkań z kadrą kierowniczą Instytutu, powołania dyrektora ds. nauki (wakat od maja 2019 r.), a także zwiększenia liczebności personelu medycznego, zgodnie z zapotrzebowaniem.

Z pytaniem, czy coraz trudniejsza sytuacja kadrowa nie zagraża bezpieczeństwu pacjentów NIO w Krakowie, Rynek Zdrowia zwrócił się do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka krakowskiego oddziału Funduszu podkreśla, że ze względu na zmianę przepisów Wydział Kontroli NFZ podlega obecnie pod Centralę. Z tego powodu nie może udzielić konkretnej odpowiedzi.

Z kolei Michał Rabikowski z biura prasowego Centrali NFZ nie potwierdził oficjalnie zainteresowania Funduszu sytuacją w krakowskim NIO. Zaznaczył, że pytanie o kontrolę w tej placówce, jej zakres i ewentualne wyniki, zostało skierowane do odpowiedniego wydziału.

Kontrolę NFZ w krakowskim oddziale NIO potwierdził natomiast Waldemar Stylo, zastępca dyrektora placówki ds. zarządzania i finansów, pełniący także funkcję rzecznika prasowego NIO w Krakowie. Dodał, że ma ona charakter planowy i nie jest związana z sytuacją kadrową lecznicy.

Pytany o efekty spotkań załogi z dyrekcją Instytutu (oddziału w Krakowie i centrali) rzecznik poinformował, że w trakcie spotkania dyrektor przedstawił sytuację w jakiej znajduje się placówka.

- Pracownicy określili swoje stanowiska. Został odczytany dokument przygotowany przez Związek Zawodowy Lekarzy, który nie został nawet przekazany dyrekcji. Trudno o dalszy ciąg tego spotkania, skoro przebiegało ono w takiej formie - ocenił Stylo w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Zdaniem Waldemara Stylo, pacjentom krakowskiego NIO nie zagraża żadne niebezpieczeństwo spowodowane sytuacją kadrową. Jak przekonuje, należy jedynie uporządkować stosunki na linii pracownicy - dyrekcja.

- Chodzi głównie o pieniądze, których brakuje w sektorze zdrowia. Jak ten problem rozwiązać? Dyrektor będzie kontynuował spotkania z załogą, oprócz tego odbywają się spotkania w mniejszych grupach zawodowych, z których każda ma inne oczekiwania. Trwają też próby pozyskania dodatkowych środków, bo rozwiązanie tych problemów byłoby proste, gdyby znalazły się finansowanie - mówił portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik krakowskiego oddziału NIO.

Do sytuacji w krakowskim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii oraz do artykułu w onet.pl na ten temat (którego fragment cytowaliśmy na naszych łamach) odniósł się w swoim stanowisku rzecznik prasowy placówki.

Czytaj: Narodowy Instytut Onkologii oddział w Krakowie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum