Kraków: województwo wnosi aport do szpitalnej spółki

Województwo małopolskie wniosło do spółki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera wkład niepieniężny w postaci mienia wykorzystywanego dotychczas przez zlikwidowany szpital wojewódzki. W zamian województwo objęło udziały w nowej spółce.

Akt notarialny podpisali dziś (19 sierpnia) wicemarszałek Wojciech Kozak, członek Zarządu Witold Latusek oraz prezes szpitala specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Zgodnie z obowiązującym prawem samorząd może wnieść w formie aportu składniki materialne i niematerialne do utworzonej spółki. 

Przypomnijmy, że  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera został przekształcony w spółkę zgodnie z planem B, czyli wieloletnim programem rządowym "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”. Zakładał on pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego.

Oznacza to, że małopolska lecznica przestała być samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, a 100 proc. udziałów w nowej spółce ma samorząd województwa. Powołany niepubliczny zakład opieki zdrowotnej udziela świadczeń zdrowotnych, w tym samym zakresie, co zlikwidowany wojewódzki szpital. Cały proces przekształceń rozpoczął się od podjęcia uchwały przez małopolski sejmik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych