Kraków: województwo wnosi aport do szpitalnej spółki

Autor: UMWM/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2011 14:00

Województwo małopolskie wniosło do spółki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera wkład niepieniężny w postaci mienia wykorzystywanego dotychczas przez zlikwidowany szpital wojewódzki. W zamian województwo objęło udziały w nowej spółce.

Kraków: województwo wnosi aport do szpitalnej spółki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akt notarialny podpisali dziś (19 sierpnia) wicemarszałek Wojciech Kozak, członek Zarządu Witold Latusek oraz prezes szpitala specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Zgodnie z obowiązującym prawem samorząd może wnieść w formie aportu składniki materialne i niematerialne do utworzonej spółki. 

Przypomnijmy, że  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera został przekształcony w spółkę zgodnie z planem B, czyli wieloletnim programem rządowym "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”. Zakładał on pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego.

Oznacza to, że małopolska lecznica przestała być samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, a 100 proc. udziałów w nowej spółce ma samorząd województwa. Powołany niepubliczny zakład opieki zdrowotnej udziela świadczeń zdrowotnych, w tym samym zakresie, co zlikwidowany wojewódzki szpital. Cały proces przekształceń rozpoczął się od podjęcia uchwały przez małopolski sejmik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze