×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: w szpitalu klauzulę opt-out wypowiedziało 26 na 33 anestezjologów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia03 grudnia 2017 14:11

Co drugi lekarz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, który miał podpisaną klauzulę opt-out, wypowiedział ją. - Mamy bardzo trudną sytuację - przyznają władze szpitala.

Kraków: w szpitalu klauzulę opt-out wypowiedziało 26 na 33 anestezjologów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W największym specjalistycznym szpitalu dziecięcym w regionie klauzulę opt-out wypowiedziało 26 na 33 anestezjologów. Umowy zezwalające na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu zaczęli wypowiadać już we wrześniu, więc od listopada placówka odczuwa braki specjalistów, bez których nie może odbyć się żadna operacja. Klauzulę opt-out ma podpisaną w tym momencie siedmiu anestezjologów, reszta dyżuruje nie więcej niż trzy-cztery razy w miesiącu.

W placówce odbywają się tylko pilne zabiegi, gdy jest zagrożenie życia i zdrowia małych pacjentów. Operacje planowe - gdy są dostępni anestezjolodzy. Większość zabiegów jest przesuwana.

Ale anestezjolodzy to niejedyny problem szpitala w Prokocimiu. Z najnowszych informacji wynika, że klauzulę opt-out wypowiedziało do dziś 93 lekarzy - co drugi, który miał ją podpisaną. Ich brak placówka zacznie odczuwać na początku przyszłego roku, bo lekarzy, którzy wypowiedzieli umowy pozwalające na nielimitowany czas pracy, obowiązuje okres wypowiedzenia.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w całej Polsce uczyniło to 499 lekarzy. - Te dane nie są prawdziwe. Z naszych informacji wynika, że wypowiedzenia złożyło znacznie więcej rezydentów. Dołączają też specjaliści -  mówi Krzysztof Hałabuz, przewodniczący protestujących rezydentów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze