Kraków: w szpitalu dziecięcym ubędzie 10 proc. łóżek. Minister sprawdzi, dlaczego

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 10:50

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie chce od nowego roku zlikwidować 56 łóżek dla małych pacjentów. To około 10 proc. wszystkich miejsc, jakimi dysponuje placówka. Powodem są nowe normy zatrudnienia pielęgniarek - szpital twierdzi, że z powodu braków kadrowych nie jest w stanie im sprostać.

Kraków: w szpitalu dziecięcym ubędzie 10 proc. łóżek. Minister sprawdzi, dlaczego
Szpital planuje d nowego roku zlikwidowanie 56 łóżek dla małych pacjentów Fot. Archiwum

Zgodnie z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, do końca 2019 roku szpitale dziecięce lub te, które mają oddziały pediatryczne, muszą zatrudnić większą liczbę pielęgniarek. Od stycznia na 20 szpitalnych łóżek będzie musiało przypadać 16 pielęgniarek, a w oddziałach zabiegowych - 18 - informuje rmf24.pl

Anna Wojnar, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i opieki nad pacjentem w prokocimskiej lecznicy przyznaje, że z powodu cięć zmniejszy się dostęp do świadczeń, czyli mniej dzieci będzie mogło uzyskać pomoc.

By spełnić nowe wymogi i nie ograniczać liczby przyjmowanych pacjentów, szpital w Prokocimiu musiałby zatrudnić 46 nowych pielęgniarek. A tych na rynku pracy brakuje - zauważa rmf24.pl. I przypomina, że nawet gdy w życie weszły poprzednie normy - ze stycznia 2018 r. - konieczne okazało się zlikwidowanie 23 łóżek.

Ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego problem szpitala w Prokocimiu zaskakuje. Jak stwierdził w rozmowie z RMF FM "liczba pielęgniarek w systemie jest taka, że można te normy zabezpieczyć". Zauważył ponadto, że trudno mu odpowiedzieć, "dlaczego akurat w jednym szpitalu w Krakowie nagle jest problem, skoro wszyscy inni sobie poradzili".

"Pytanie, czy łóżka są likwidowane, czy przekształcane w inne" - dodał i zadeklarował, że sprawdzi, jak pracuje szpital w Prokocimiu, a także jak wygląda funkcjonowanie innych placówek pediatrycznych.

Więcej: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum