Kraków: w Rydygierze załoga boi się skutków komercjalizacji

Autor: DK, Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 15:25

Od 1 lipca WSS im. Rydygiera w Krakowie zostanie pierwszą komercyjną spółką w Małopolsce. Pracownicy boją się o swoje miejsca pracy i domagają się informacji.

O tej sprawie między innymi dyskutowali wczoraj (28 czerwca) związkowcy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z Wojciechem Kozakiem, wicemarszałkiem województwa odpowiadającym za służbę zdrowia.

- Pracownicy szpitala już wielokrotnie otrzymywali zapewnienia od Urzędu Marszałkowskiego, że zmianie formy własnościowej nic się nie zmieni. Nowa spółka przejmie dotychczasowych pracowników - zapewnia portal rynekzdrowia.pl Jarosław Kostrzewa, rzecznik Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Lekarze i siostry jednak nie wiedzą, czy obowiązywać w przyszłości ich będą umowy o pracę, kontrakty menadżerskie, czy mają tworzyć spółki lekarskie. Chcą otrzymywać informacje o planowanych działaniach.

Działalność medyczną w placówce od 1 lipca przejmie niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. - Do stycznia 2011 roku będzie trwał proces likwidacji SP ZOZ-u. Dopiero wtedy będziemy mogli wystąpić do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie w ramach tzw. planu B. Na razie nie ma szans na uzyskanie tych pieniędzy - wyjaśnia Jarosław Kostrzewa.

Zgodnie z rządowym planem, w zamian za przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego, samorządy otrzymają pieniądze z budżetu na spłatę ich długów. W przypadku krakowskiego szpitala zadłużenie wynosi 24 mln zł. Ministerstwo zobowiązało się spłacić 80 proc. długów, pozostałe 20 proc. zostaje w gestii Urzędu Marszałkowskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum