Kraków: uniwersytecka klinika stomatologii bez kontraktu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2014 19:13

Protetyka i stomatologia dziecięca w Uniwersyteckiej Klinice Stomatologii w Krakowie nie zostały zakontraktowane przez NFZ. W rankingach funduszu lepsze od uniwersyteckich klinik okazały się zwykłe przychodnie i gabinety.

Protesty przeciwko sposobowi przeprowadzenia konkursu na świadczenia stomatologiczne, a w efekcie nieprzyznania uniwersyteckiej klinice kontraktów poszły już do Ministerstwa Zdrowia, wojewody i dyrektora małopolskiego oddziału NFZ. Nowe ustalenia weszły w życie 1 lipca i będą obowiązywać przez następne pięć lat.

NFZ nie podpisał kontraktu na leczenie specjalistyczne z Uniwersytecką Kliniką Stomatologii w protetyce stomatologicznej i stomatologii dziecięcej oraz okroił kontraktowanie świadczeń z chirurgii i periodontologii (czyli leczenia zębów i tkanek wokół nich).

- Fundusz w postępowaniu kontraktowym nie uwzględnił faktu, że UKS kształci przyszłe kadry medyczne i prowadzi badania naukowe służące dalszemu rozwojowi stomatologii - mówi Maciej Rogala, rzecznik Collegium Medicum UJ.

W klinice zatrudnionych jest 169 lekarzy stomatologów (w tym 88 nauczycieli akademickich) i 65 specjalistów.

Tymczasem na NFZ-ecie, bazującym na algorytmach przyznawania kontraktów, wrażenia nie robiła liczba specjalistów i profesorów. Dodatkowe punkty były za to, czy ci świetni specjaliści pracują też po południu, w soboty i ile godzin. A na tych polach UKS np. w protetyce poległa. W kategorii dostępność zdobyła tylko pięć punktów - zwycięzcy aż 20. Klinika drogo też wyceniła swoje usługi, przez co straciła kolejne punkty. 

Więcej: www.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum