Kraków: szpitale nie wykonują obowiązkowych badań

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2010 19:04

Choć wykonanie niezbędnych badań przed operacją to obowiązek szpitala, w praktyce czekający na zabiegi pacjenci są coraz częściej odsyłani do przychodni.

Kraków: szpitale nie wykonują obowiązkowych badań

Przychodnie też nie spieszą się do finansowania nieswoich zadań, więc z powrotem kierują chorych do szpitala. NFZ dostaje liczne zażalenia od pacjentów, którzy krążą między placówkami medycznymi w Krakowie – informuje Gazeta Krakowska.

– Moja pacjentka usłyszała, że zostanie szybciej zoperowana, jeśli wykona te badania poza szpitalem. To nieprawda, bo zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, wykonanie badań do planowych zabiegów operacyjnych to obowiązek szpitala, a nie przychodni. A szpitale zwyczajnie szukają w ten sposób oszczędności – mówi Zygmunt Massalski, lekarz z Przychodni Salwatorskiej w Krakowie.

Andrzej Fugiel, szef poradni ginekologicznej w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim potwierdza, że pacjentki faktycznie otrzymują listę zalecanych badań przed planowanym zabiegiem. Tłumaczy, że w ostateczności badania zostaną wykonane w szpitalu. Ostrzega jednak, że to przedłuży czas oczekiwania na operację, ponieważ badania przedzabiegowe wykonuje się dopiero po przyjęciu na oddział.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum