Kraków: szpital zawalczył o bezdomnego pacjenta

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 11:09

W ZOZ MSWiA amputowano nogę bezdomnemu. Szpital chciał mu pomóc, wyposażając go protezę. Przeszkodził brak dokumentu tożsamości.

Jak podaje Gazeta Krakowska, bezdomny czterdziestolatek trafił do szpitala 9 stycznia. Miał odmrożone nogi. Jeszcze tego samego dnia odbyła się amputacja palców prawej nogi oraz lewej nogi do kolana.

Pacjent mógłby zostać wypisany już na początku lutego. Do szpitalnej przychodni musiałby jedynie przychodzić na zmianę opatrunków i wizyty kontrolne. Problem w tym, że bezdomny nie ma żadnego dokumentu tożsamości.

Szpital zdecydował się zatem nie wypisywać chorego, który nie ma dachu nad głową, dokumentów, ani pieniędzy. Podjął też próbę załatwienia dla niego protezy. Ale również tym przypadku na przeszkodzie stanął brak dowodu tożsamości. Okazuje się, że na dokument pacjent musi czekać aż trzy miesiące: ostatnio był zameldowany w województwie mazowieckim. Tymczasem każdy dzień pobytu mężczyzny w szpitalu kosztuje 400 zł.

– Po nagłośnieniu przez nas sprawy w mediach Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ podjął decyzję o zrefundowaniu protezy pacjentowi bez dokumentu tożsamości. Mężczyzna ma pesel. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma go objąć tymczasowym ubezpieczeniem. Zakładamy, że do czasu otrzymania protezy pacjent zostanie u nas – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Czarnobilski, rzecznik szpitala MSWiA w Krakowie.

Bezdomnego mężczyznę odwiedzi w środę 17 lutego pracownik MOPS,który ustali, w jaki sposób można mu jeszcze pomóc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum