Rynek Zdrowia | 22-02-2017 12:35

Kraków: szpital św. Ludwika po raz drugi z akredytacją CMJ

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy św. Ludwika w Krakowie drugi raz z rzędu uzyskał certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, uzyskując 91 proc. zgodności ze standardami. Jedynie 14 szpitali w Polsce uzyskało lepszy wynik.

Szpital dziecięcy św. Ludwika w Krakowie drugi raz z rzędu uzyskała status szpitala akredytowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Fot. Materiały prasowe

Wojewódzki Szpital Dziecięcy św. Ludwika otrzymał maksymalne oceny w zakresie standardów: zabiegi i znieczulenia, laboratorium, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta, a także zarządzanie ogólne. Na 225 akredytowanych szpitali w Polsce krakowska placówka pod względem zgodności ze standardami akredytacyjnymi zajęła 15 miejsce.

- Warto zaznaczyć, że tylko 10 szpitali w Krakowie i 22 w Małopolsce może powiedzieć, że posiada certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. Jesteśmy dumni, że należymy do tego grona - komentuje Stanisław Stępniewski, dyrektora szpitala.

Przestrzeganie standardów w zakresie od oceny stanu pacjenta przez opiekę nad pacjentem, kontrolę zakażeń, laboratorium, diagnostykę obrazową po odżywianie, poprawę jakości i bezpieczeństwa pacjenta oraz zarządzanie ogólne, pozwala uniknąć zdarzeń niepożądanych, np. pomyłki w podawaniu leków, zastosowania niewłaściwej metody leczenia, czy zakażenia szpitalnego. Posiadanie akredytacji oznacza codzienne staranie o minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia.

Szpital pierwszą akredytację uzyskał w roku 2013; obowiązywała ona do roku 2016. Obecna będzie ważna przez najbliższe trzy lata. Certyfikat CMJ posiada 10 szpitali w Krakowie, a w całym województwie małopolskim - 22.