Kraków: szpital im. Żeromskiego z powodu koronawirusa zadłużył się na 2 mln zł

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2020 10:02

NFZ i władze województwa małopolskiego przekonują, że żaden szpital w regionie nie ma problemów finansowych związanych z koronawirusem. Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Jerzy Friediger, twierdzi jednak, że kłopoty z refundacją świadczeń są od dawna, a dług lecznicy związany z wydatkami spowodowanymi COVID-19 wynosi dwa miliony złotych.

Kraków: szpital im. Żeromskiego z powodu koronawirusa zadłużył się na 2 mln zł
Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie Fot. materiały prasowe

Według NFZ krakowski szpital zwleka z przesłaniem niezbędnej dokumentacji, ma też problemy z rozliczeniem świadczeń.

- Mieliśmy za dużo pracy i za dużo biurokracji - mówi w rozmowie z RMF FM dyrektor Jerzy Friediger.

Dodaje, iż mówienie, że żadne szpitale w Małopolsce nie mają z powodu epidemii koronawirusa problemów finansowych, jest nieprawdą. Odnosi się też do zarzutu o późnym rozliczaniu. Podkreśla, że należy zdać sobie sprawę ze skali liczbowej. - W maju musieliśmy wpisać ponad 700 numerów PESEL na listę w Excelu - wylicza. Szpital obciążony jest też innymi czynnościami związanymi z epidemią - wykonuje np. około setki telefonów dziennie w związku z obowiązkiem opieki nad pacjentami przebywającymi na kwarantannie. 

- Wątpię, czy jest w Polsce drugi szpital naszego szczebla referencyjnego, który by miał dwa oddziały zakaźne - oddział chorób zakaźnych dzieci i oddział chorób zakaźnych dorosłych - podkreśla dyrektor.

NFZ powołał specjalną grupę, która ma wypracować mapę drogową dochodzenia do pełnych świadczeń zdrowotnych po pandemii koronawirusa. Według prezesa NFZ Adama Niedzielskiego od września służba zdrowia powinna zacząć pracować normalnie - o ile sytuacja epidemiologiczna w kraju nie pogorszy się.

NFZ z tytułu pandemii koronawirusa wydał miliard złotych. 900 mln zł to wydatki np. na lekarstwa, środki ochrony osobistej, zaś 100 mln zł przeznaczono dodatki do zatrudnienia dla personelu medycznego oraz na badania.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum