Kraków: szpital czeka na pieniądze za nowatorską operację

Autor: Gazeta Wyborcza, Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2010 16:41

Chodzi o wszczepienie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu sztucznej komory serca dziewczynce oczekującej na przeszczep serca.

Szpital oczekuje zwrotu kosztów operacji od NFZ i Ministerstwa Zdrowia – podaje Gazeta Wyborcza.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, jak informuje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik oddziału, nie otrzymał jednak żadnej korespondencji w tej sprawie od lecznicy.

– Wcześniej placówka kontaktowała się z nami w sprawie wyjaśnienia, kto będzie opłacał zabieg. Wówczas ustalono, że jest to zabieg wysokospecjalistyczny, więc finansowany przez Ministerstwo Zdrowia – mówi rzecznik MOW NFZ.

Jolanta Pulchna wyjaśnia też, że w związku z tym, iż mała pacjentka przebywa w szpitalu dłużej niż 30 dni, placówka będzie rozmawiała o pieniądzach także z Funduszem. Na razie jednak takich rozmów nie było.

Ministerstwo Zdrowia, zanim podejmie decyzję o finansowaniu, chce, aby szpital przekazał dane na temat leczenia tą metodą na świecie wraz z przedstawieniem kosztów zabiegu i ewentualnych efektów klinicznych. To, jak podaje Gazeta Wyborcza, pozwoli resortowi przyporządkować wszczepienie komór do grupy „świadczeń wysokospecjalistycznych”, co otwiera drogę do finansowania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum