Kraków: szpital MSWiA uruchamia ponownie poradnie, rehabilitację i część oddziałów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 18:42

Szpital MSWiA w Krakowie, który decyzją wojewody małopolskiego został przekształcony w covidowy, po półtoramiesięcznej przerwie uruchamia poradnie, rehabilitację, medycynę pracy, część oddziałów. Do placówki trafia coraz mniej pacjentów z koronawirusem.

Kraków: szpital MSWiA uruchamia ponownie poradnie, rehabilitację i część oddziałów
Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W październiku wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o przekształceniu krakowskiego szpitala MSWiA w covidowy. Aby móc przyjmować pacjentów z koronawirusem jednostka ta musiała zamknąć poradnie specjalistyczne i oddziały.

- Od dwóch tygodni trafia do nas coraz mniej pacjentów z COVID-19 - powiedział w poniedziałek (14 grudnia) dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr n. med. Krzysztof Czarnobilski.

Z polecenia wojewody szpital zmniejszył liczbę łóżek covidowych - w październiku było ich 140, teraz jest 75, a od wtorku będzie ich 60. Oprócz tego w placówce jest siedem stanowisk respiratorowych dla chorych na COVID-19.

W poniedziałek pacjenci z koronawirusem zajmowali 48 łóżek, oprócz tego sześć respiratorowych.

Zmniejszenie liczby łóżek wiąże się także z powstaniem szpitali tymczasowych, w których są miejsca dla chorych z koronawirusem.

- Mamy nadzieję, że tendencja spadkowa zachorowań na COVID-19 utrzyma się i po nowym roku będziemy mogli funkcjonować w miarę normalnie - powiedział dyrektor ds. lecznictwa podkreślając, że mnóstwo osób cierpi na inne choroby niż COVID-19 i mają utrudniony dostęp do placówek medycznych.

Szpital MSWiA uruchamia poradnie specjalistyczne, także rehabilitację, medycynę pracy, stomatologię. Działa już oddział neurologii. Od wtorku zacznie funkcjonować oddział okulistyczny i wykonywane będą operacje zaćmy. Pozostałe oddziały zabiegowe pozostaną zamknięte do odwołania - w miejscu tych oddziałów funkcjonuje oddział covidowy.

W Małopolsce działają dwa szpitale tymczasowe - w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) w Krakowie i w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy Zdroju. Wyznaczone są jeszcze cztery lokalizacje na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji: w Expo Kraków, w hali Arena Jaskółka w Tarnowie, w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie i w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich w Krakowie.

Beata Kołodziej (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum