Kraków: sportowcy muszą płacić za obowiązkowe badania

Autor: JJ, Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2011 14:53

Sportowcy w Krakowie mają problemy ze zdobyciem zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu. Najbliższe terminy badań przypadają na jesień.

Kraków: sportowcy muszą płacić za obowiązkowe badania
Tymczasem zaświadczenie lekarskie jest obligatoryjnym dokumentem warunkującym uczestnictwo w zajęciach klubowych oraz w startach na turniejach i mistrzostwach. By uzyskać je w krótkim czasie trzeba zapłacić: prywatne wykonanie badań nie jest żadnym problemem.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kontrakt na medycynę sportową w bieżącym roku pozostaje na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Wynosi 520 tys. zł i jest tylko o 26 tys. mniejszy niż w 2010 roku. Jednak w Krakowie zmniejszyła się liczba placówek o tym profilu - z pięciu pozostały trzy. W sumie w regionie jest 17 poradni sportowych.

- Trudno mówić o tym, że różnica w wysokości kontraktów na medycynę sportową pomiędzy ubiegłym a bieżącym rokiem jest przyczyną kłopotów z uzyskaniem zaświadczenia. Kolejki do specjalistów to zjawisko dużo szersze i nie dotyczy tylko medycyny sportowej. To prawda, że w tym roku jest miej poradni dla sportowców w Krakowie, ale to nie przekłada się automatycznie na mniejszą liczbę wykupionych świadczeń - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna. 

I zapewnia, że Fundusz będzie analizował przyczyny długich kolejek do specjalistów medycyny sportowej. Płatnik sprawdzi, czy problem leży w złym kwalifikowaniu pacjentów, czy długi czas oczekiwania na wizytę znajduje uzasadnienie w wysokości kontraktów, czy też przyczyny trzebna upatrywać  po stronie poradni i ich organizacji pracy.

- Będziemy analizować sytuację w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w tym medycynie sportowej, ponieważ warunki finansowe z placówkami zostały ustalone tylko na pół roku: od drugiego półrocza ma wejść system JGP w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Dlatego zarówno warunki finansowe, jak i kontrakty będą na nowo negocjowane. Do końca maja wszystkie placówki otrzymają nowe propozycje umów na okres od lipca do grudnia - mówi rzecznik Małopolskiego OW NFZ.

Rodzicom, którzy chcą, by ich dzieci uprawiały sport, pozostaje na razie wykonanie badań prywatnie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum