Kraków: specjaliści solidaryzują się z szefem kliniki, złożyli wypowiedzenia

Autor: polsatnews.pl, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 11:20

Dziewięciu specjalistów z Kliniki Onkologii Klinicznej w Centrum Onkologii w Krakowie złożyło wypowiedzenia. Mają nadzieję, że "stuprocentowa redukcja etatów (...) poprawi trudną sytuację finansową Instytutu". Wcześniej rezygnację z pełnienia funkcji kierownika kliniki złożył dr Marek Ziobro, nie zgadzając się na zmniejszenie zespołu lekarzy.

Kraków: specjaliści solidaryzują się z szefem kliniki, złożyli wypowiedzenia
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarzy obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Rzeczniczka Centrum Onkologii dr Elżbieta Łuczyńska potwierdziła, że placówka na razie pracuje normalnie. Poinformowała, że dyrekcja szpitala chce się spotkać z lekarzami i negocjować dalsze warunki współpracy.

Kierownik Kliniki Onkologii Klinicznej dr Marek Ziobro powiedział polsatnews.pl, że jego rezygnacja była reakcją na polecenie redukcji personelu, na co nie mógł się zgodzić. Podkreślił, że już w tej chwili zespół pracuje w ograniczonym składzie, a przy dalszej redukcji zatrudnienia nie widział możliwości bezpiecznego leczenia pacjentów.

"Centrum Onkologii w Krakowie to ośrodek referencyjny, przyjmuje więc najcięższe przypadki, a tacy chorzy są kosztochłonni. I nie przynoszą zysku, czyli są nieopłacalni dla szpitala. Jak mówi jeden z lekarzy, są ośrodki, które mogą selekcjonować pacjentów i wybierać tych, za których NFZ lepiej płaci. W krakowskim szpitalu tak się nie da" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Placówka zamknęła rok 2018 z długiem wynoszącym niemal 110 mln zł (przy kontrakcie z NFZ wynoszącym 125 mln zł). Nowy dyrektor (powołany przez ministra zdrowia), który miał wprowadzić program naprawczy, zaczął od redukcji etatów, bo najwięcej kosztów generują wynagrodzenia.

Dr Marek Ziobro konstatuje, że politycy powinni w końcu zdecydować, czy leczenie onkologiczne to biznes, czy pomoc chorym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum