Kraków: ratownicy na motocyklach wyruszą na ulice miasta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2011 13:19

Ratownicy na motocyklach z Fundacji R2 ponownie będą pomagać ofiarom wypadków drogowych na ulicach Krakowa. Wojewoda małopolski podpisał w poniedziałek (28 marca) umowę w tej sprawie.

Kraków: ratownicy na motocyklach wyruszą na ulice miasta

Zgodnie z nią ratownicy z Fundacji R2 będą działać w ścisłym porozumieniu z Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługującym numer 112. Będą wzywani na miejsce zdarzenia przez dyspozytora CPR jeśli uzna on, że sytuacja tego wymaga. Równolegle dyspozytor będzie przekazywał informację o zdarzeniu Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i innym służbom.

Ratownicy na motocyklach i rowerach będą patrolować ulice od kwietnia do października. Początkowo na zasadach wolontariatu, jednak wojewoda Stanisław Kracik zapowiedział, że od lipca wesprze ich finansowo. 

‒ Po ubiegłym roku byliśmy bardzo dumni z ratowników. W tym roku mam świadomość, że na samych gestach poprzestać nie możemy. Od lipca będziemy mieli nową sytuację, ponieważ zostanie zakończone postępowanie kontraktowe w ramach ratownictwa medycznego. Mam nadzieję, że z tych pokontraktowych oszczędności będę miał również możliwość wesprzeć R2 finansowo. Dobra wola, zaangażowanie i poświęcenie ma swoje granice ‒ powiedział wojewoda. 

Pierwsze porozumienie w sprawie współpracy wojewoda małopolski Stanisław Kracik zawarł z ratownikami na motorach rok temu. W ubiegłym roku przeprowadzili oni ponad sto interwencji w wypadkach, w których zagrożone było życie ludzkie. 

‒ Połowa z nich zakończyła się bez konieczności wzywania karetki pogotowia. Średni czas dojazdu ratownika wynosił poniżej 3 minut ‒ powiedział w poniedziałek jeden z sygnatariuszy umowy ‒ koordynator ratowników i prezes Fundacji R2 Jarosław Maj. 

Ratownicy na motocyklach i rowerach działają już ósmy rok. 

‒ Zaczynaliśmy od jednego motocykla, zakupionego z własnych środków. W tej chwili zrzeszamy ponad 50 ratowników, spełniających wszelkie wymogi ustawy o ratownictwie medycznym. Jeżeli otrzymamy wsparcie miasta, będzie można budować profesjonalny system ‒ powiedział wiceprezes Fundacji R2 doc. Mikołaj Spodaryk. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum