SAB/Rynek Zdrowia | 16-12-2011 19:50

Kraków: porozumienie NFZ i szpitala dziecięcego

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie doszły do porozumienia. Przypomnijmy, że szpital miał nie otrzymać w 2012 roku pieniędzy na szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Nie spełniał bowiem wszystkich wymogów określonych w znowelizowanej Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Chodziło o to, że szpital nie spełnia wymogu posiadania zadaszonego, przelotowego podjazdu zamykanego i otwierającego się automatycznie, gdzie możliwe jest mijanie się dwóch karetek.

Jak wyjaśniała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik MOW NFZ, to spowodowało, że uzgadniając warunki finansowe dla szpitala na rok 2012 oddział wojewódzki NFZ zmuszony był zaproponować placówce zmianę kształtu kontraktu.

- Zarówno Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym jak i rozporządzenia Ministra Zdrowia zawierają jasne wytyczne co do koniecznego wyposażenia, kwalifikacji personelu oraz stosowanych rozwiązań architektonicznych mających wpływ na odpowiednie funkcjonowanie oddziału ratunkowego. Żadne odstępstwo od tych zasad nie jest prawnie przewidziane ani możliwe - tłumaczyła.

Natomiast doc. Maciej Kowalczyk, dyrektor szpitala, tłumaczył że aktualnie karetka podjeżdża tyłem pod zadaszone, automatycznie otwierane drzwi do ogrzewanej sieni znajdującej się w obszarze SOR i wyposażonej dodatkowo w kurtynę powietrzną, skąd pacjent przenoszony jest bezpośrednio do obszaru segregacji medycznej lub innego dowolnego obszaru SOR.

Jego zdaniem zarówno szpital, jak i SOR spełniają wszystkie warunki poza posiadaniem specjalistycznego podjazdu, przy czym aktualny sposób przyjmowania pacjentów jest w pełni bezpieczny. 

- W SOR wprowadzona została cała wymagana infrastruktura informatyczna i dokumentacyjna. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że pod względem funkcji pełnionej w systemie ratownictwa, SOR i Szpital spełniają wymogi w 100 procentach, stąd dyskwalifikowanie go z powodu występowania jednego, zupełnie nieistotnego dla pacjentów braku wydaje się być nieporozumieniem - mówił doc. Maciej Kowalczyk.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Maciej Kowalczyk oraz Barbara Bulanowska, dyrektor MOW NFZ oświadczyli w liście przesłanym do redakcji, że w związku z powyższym, wszelkie spekulacje dotyczące problemów w tym zakresie uważają za nieuprawnione.