Kraków: personel szpitala im. J. Babińskiego żąda podwyżek - będzie strajk?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2012 14:16

Ponad 65 proc. załogi Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku w tej placówce. Pracownicy domagają się podwyżek płac. W ocenie dyrekcji placówka nie jest w stanie udźwignąć ciężaru tych żądań.

Jak poinformowała w piątek (27 kwietnia) Ewa Jędrys z NSZZ "Solidarność", od piątku ogłoszono pogotowie strajkowe. Strajk zaplanowano od 9 maja. W tym dniu placówka zostanie oflagowana, rozdawane będą także ulotki. 10 maja ma się odbyć pikieta przed budynkiem dyrekcji szpitala. Jeśli te formy protestu nie przyniosą skutki, nastąpi jego zaostrzenie, ze strajkiem okupacyjnym włącznie.

- Staramy się, aby nasz protest był jak najmniej uciążliwy dla pacjentów - zaznaczyła Jędrys. W krakowskim szpitalu trwają dwa spory zbiorowe: jeden wszczęły Związek Pielęgniarek, Związek Pracowników i "Solidarność", drugi spór prowadzą Związek Lekarzy i Związek Psychologów. Związkowcy podkreślają, że od czterech lat w szpitalu nie było żadnych podwyżek wynagrodzeń, a wszystkie dotychczasowe spotkania oraz pisma w tej sprawie kierowane do dyrekcji szpitala przez związki i pracowników nie przyniosły żadnego rezultatu.

- Do sytuacji wszczęcia sporu zbiorowego doszło z powodu lekceważenia przez dyrekcję postulatów pracowników dotyczących zarówno podwyżek wynagrodzeń, jak i zmian organizacyjnych oraz niezadowolenia ze sposobu zarządzania szpitalem a zwłaszcza zasobami ludzkimi - zaznaczono w wydanym komunikacie.

NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Pielęgniarek i Pielęgniarzy oraz Związek Zawodowy Pracowników żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 150 zł od stycznia do czerwca 2011 r. i kolejne 150 od lipca (pierwotne żądanie to 800 zł). Propozycje dyrekcji to: 137 zł dla pielęgniarek i 100 zł dla pracowników zarabiających poniżej 2 tys. zł wypłacane w formie dodatku. Odrębne żądania płacowe mają Związek Lekarzy i Związek Psychologów.

Ewa Jędrys przypomniała, że najniższe wynagrodzenie zasadnicze w szpitalu wynosi 1,3 tys. zł brutto, a ponad 200 pracowników ma podstawę wynagrodzenia zasadniczego w przedziale 1,3 tys. - 1,5 tys. zł brutto. Według niej w ostatnich latach związki zawodowe wystosowały też trzy wota nieufności wobec dyrektor szpitala Marzeny Grochowskiej - w 2009, 2010, 2011 r.

Przedstawiciel dyrekcji placówki Robert Szafraniec poinformował, że żądania płacowe są nie do udźwignięcia dla szpitala - to dodatkowe koszty idące w miliony złotych rocznie. Pomimo wielokrotnych negocjacji i mediacji z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Pracy nie udało się osiągnąć porozumienia.

Szpital im. Babińskiego jest jedną z największych placówek psychiatrycznych w kraju. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników i leczy stacjonarnie ponad 800 pacjentów, oprócz tego udziela pomocy w trybie dziennym i ambulatoryjnym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum