Kraków: ośrodek dla pacjentów autystycznych walczy o kontrakt

Autor: Anna Kaczmarek, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 15:58

Jest nadzieja, że krakowski ośrodek dla chorych na autyzm Effatha podpisze kontrakt z NFZ.

Gazeta Wyborcza alarmowała, że ponad 50 autystycznych osób w wieku od 7 do 25 lat, korzystających z bezpłatnej pomocy w krakowskim ośrodku Effatha, może stracić tę możliwość, jeśli jeszcze w styczniu placówka nie podpisze kontraktu z Funduszem.

W czwartek (21 stycznia) odbyło się spotkanie przedstawicieli Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z  dyrekcją ośrodka Effatha.

–  Podczas spotkania omawiano działania ze strony ośrodka, pozwalające na realizowanie kontraktu z NFZ przez Effatha zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. W najbliższym czasie te rozwiązania zostaną wdrożone przez placówkę - informuje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik MOW NFZ.

– Jesteśmy przekonani, że przy dobrej woli obu stron sprawa zakończy się pomyślnie dla pacjentów – dodaje rzecznik.

Problem stanowią jednak standardy określone w rozporządzeniach koszykowych: ośrodek powinien wydłużyć czas pracy specjalistów i zadbać o zatrudnienie terapeuty zajęciowego.

– Mamy jednak na względzie argumenty dyrekcji placówki oraz opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, którzy podkreślają, że jest to placówka ukierunkowana na szczególny typ leczenia. Dlatego szukamy rozwiązań, by opieka dla dzieci z autyzmem mogła być odpowiednio zabezpieczona w oparciu o obowiązujące prawo  – mówi Jolanta Pulchna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum