Kraków: najdroższy parking w mieście jest przy szpitalu

Autor: KL,Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2011 14:46

Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie podniósł opłaty za parkowanie na przyszpitalnym parkingu. Teraz za godzinę postoju chorzy i ich rodziny zapłacą 5 zł. To więcej, niż opłaty za parking w centrum miasta.

Kraków: najdroższy parking w mieście jest przy szpitalu
Zmiana taryfikatora dorowadziła do tego, że parking opustoszał. Obecnie bowiem to najdroższy parking w mieście. Dlatego odwiedzający parkują nawet kilka przecznic od szpitala, gdzie opłaty są o kilka złotych mniejsze.

Szpital podwyżkę tłumaczy faktem, że do tej pory niska stawka sprawiała, że na parkingu zostawiali auta okoliczni mieszkańcy, przez to brakowało miejsc dla osób przyjeżdżających do lecznicy.

Według Ministerstwa Zdrowia i rzecznika praw pacjenta pobieranie opłat za przyszpitalne parkingi jest zgodne z prawem, dlatego ministerstwo ani rzecznik nie mogą podejmować żadnych inicjatyw prawnych czy innych działań w tym zakresie.

Jak wyjaśnia nam Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, poszczególne ZOZ-y są samodzielnymi podmiotami, tzn. że samodzielnie określają swoją organizację i zasady funkcjonowania.

- Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej sam gospodaruje przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem skarbu państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym - wyjaśnia nam Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

Dodaje, że w przypadku wydzierżawienia np. parkingu, zakład opieki zdrowotnej uzyskuje z tego tytułu środki finansowe zgodnie z zawartą umową. Ponadto SP ZOZ może uzyskiwać środki finansowe z wydzielonej działalności gospodarczej, jeżeli przewiduje to statut zakładu. Oznacza to prawną dopuszczalność prowadzenia parkingu i pobierania opłat z tego tytułu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum