Kraków: modernizacja szpitali idzie pełną parą

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2009 09:08

Ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście poświęcił nowe oddziały i poradnie w dwóch krakowskich szpitalach.

W Szpitalu Specjalistycznym im. St. Żeromskiego w Krakowie poświęcono nowy oddział otolaryngologiczny i poradnię specjalistyczną. Każda sala posiada pełny węzeł sanitarny, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 3,1 mln zł za prace remontowo-budowlane zapłacił krakowski magistrat. Jednak do pełnego wyposażenia oddziału oraz na zakup aparatury medycznej potrzeba jeszcze ok. 1 mln zł.

Metropolita krakowski błogosławił także zmodernizowane oddziały kardiologii i chirurgii oraz nowoczesną aparaturę medyczną w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im G. Narutowicza w Krakowie. Rachunek w wysokości 5,4 mln zł pokryje Urząd Miasta Krakowa.

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że w przyszłym roku - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - rozpocznie się budowa przyszpitalnego lądowiska dla helikopterów. Natomiast ze środków własnych, za 120 tys. zł, szpital wykonał w mijającym roku remont tunelu komunikacyjnego w piwnicach, łączącego budynek główny szpitala z budynkiem kuchni. To bardzo ważna zmiana, usprawniająca pracę personelu i zasadniczo poprawiająca komfort pacjentów.

Również z własnych funduszy Szpital Uniwersytecki wybudował od dawna oczekiwany Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Kopernika. Jest już prawie gotów, zostanie oddany pacjentom 1 stycznia 2010. Natomiast budowa Centrum Urazowego (jej początek planowany jest na czerwiec przyszłego roku) będzie możliwa dzięki funduszom europejskim.

Najwięcej, bo aż 102 mln zł, na inwestycje w swoich szpitalach wydał w 2009 roku samorząd województwa małopolskiego, któremu podlega 21 placówek medycznych. Już w czerwcu przyszłego roku zostanie oddany małym pacjentom oddział psychiatryczny w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Strzeleckiej.

W trakcie budowy jest także basen rehabilitacyjny w Rehabilitacyjnym Szpitalu Dziecięcym w Radziszowie. Na budowę Centrum Onkologii w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu w kasie marszałka zarezerwowano 64 mln zł. Budowa ruszy w przyszłym roku, podobnie jak budowa bloku operacyjnego w Małopolskim Centrum Reumatologii, Immunologii i Rehabilitacji w Krakowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum