Kraków: miasto dementuje informacje o likwidacji oddziałów w szpitalu im. Żeromskiego

Autor: MS, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2013 15:15

W poniedziałek (18 lutego) Dziennik Polski opublikował informację, że Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie tonie w długach, a prezydent miasta Krakowa nie wyklucza likwidacji niektórych jego oddziałów, co miałoby przywrócić placówce płynność finansową.

Kraków: miasto dementuje informacje o likwidacji oddziałów w szpitalu im. Żeromskiego

W ocenie gazety sytuacja finansowa szpitala pogarsza się, a jego zadłużenie rośnie. Na koniec ubiegłego roku miało ono wynieść 14 mln zł.

Krakowski radny Mirosław Gilarski uważa, że lecznica jest źle zarządzana. Jego zdaniem problemy mogą wynikać m.in. z przerostu zatrudnienia lub zbyt wysokich uposażeń, dlatego prezydent miasta powinien podjąć działania hamujące złe tendencje. Padło nawet stwierdzenie, że brana jest pod uwagę likwidacja niektórych oddziałów oraz zmiana na stanowisku dyrektora. 

Informacje te zdementowała Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa. 

- Szpitale zostały zobligowane do przekazania miastu sprawozdania finansowego z działalności do końca marca br. Ze wstępnych danych, które już dotarły do Urzędu Miasta wiadomo jednak, że wynik finansowy lecznic, po odjęciu kosztów amortyzacji, będzie w obu miejskich placówkach dodatni. To oznacza, że miasto jako organ założycielski nie jest zobligowane do podejmowania decyzji o przekształceniu bądź likwidacji - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Monika Chylaszek. 

Zdaniem rzeczniczki, prezydent nie rozważa przekształcenia szpitali w spółki, ponieważ obawia, się, że przy takim poziomie kontraktów z NFZ mogłoby się to skończyć likwidacją placówek, a na to miasto nie może pozwolić. W grę nie wchodzi również likwidacja oddziałów.

- Rocznie z obu szpitali miejskich: im. Narutowicza i im. Żeromskiego korzysta około 240 tys. pacjentów. Można sobie wyobrazić z jakimi skutkami dla mieszkańców wiązałaby się decyzja o okrojeniu ich działalności. Podobnie zresztą byłoby w przypadku zwalnianiu personelu. W obu wypadkach mieszkańcy zostaliby pozbawieni opieki medycznej. Dlatego nie mam mowy o takich rozwiązaniach - twierdzi Chylaszek.

W grę nie wchodzi także zmiana na stanowisku dyrektora szpitala.

Chylaszek dodaje również, że zdaniem prezydenta i władz miasta problemy finansowe, które dotykają większości szpitali publicznych w Polsce, powinny zostać rozwiązane na szczeblu ministerialnym, a nie lokalnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum