Kraków: lekarze, aptekarze, pielęgniarki punktują resort i NFZ

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2009 09:45

Przedstawiciele małopolskich okręgowych izb: Pielęgniarek i Położnych, Lekarskiej i Aptekarskiej wspólnie wyliczają błędy Ministerstwa Zdrowia i Funduszu.

Kraków: lekarze, aptekarze, pielęgniarki punktują resort i NFZ
Samorząd lekarski wyliczył, że każdy małopolski szpital będzie musiał teraz ograniczyć przyjęcia pacjentów; nawet o 500 osób w skali roku.

Dr hab. Andrzej Matyja, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie ocenia, że zamieszanie jest wynikiem opieszałości urzędników. Jak przekonuje w połowie grudnia świadczeniodawcy, czyli szpitale i przychodnie nie wiedzą, na jakich warunkach prawno-organizacyjnych i finansowych będą działać w nadchodzącym roku.

Okręgowa Izba Lekarska wyliczyła, że każdy małopolski szpital będzie musiał ograniczyć przyjęcia pacjentów nawet o 500 osób w skali roku. Więcej pacjenci powinni również zapłacić przykładowo u dentysty. Jak przekonuje stomatolog z Krakowa, dr Robert Stępień przy zmniejszeniu finansowania świadczeń o około 15-20 proc. pacjent za wypełnienie zęba droższym materiałem do tej pory dopłacał 40-50 zł, a po nowym roku zapłacić 80-100 zł.

Samorząd pielęgniarski alarmuje, że bez pomocy mogą zostać pacjenci przykuci do łóżek, przewlekle chorujący w domu. Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych argumentuje, że długoterminowa opieka domowa to najtańsza forma pomocy. Wadas oburza się, że pielęgniarki zainwestowały w przychodnie i szkolenia, a „teraz” odmawia się im kontraktów.

Aptekarze alarmują, że z dnia na dzień przysługujące ustawowo pacjentom prawo do 3-miesięcznego zaopatrzenia w środki pomocnicze typu pieluchomajtki, cewniki czy worki stomijne zostało ograniczone przez prezesa NFZ do miesiąca. Wątpliwości dotyczą również nowej listy leków refundowanych.

– Pacjent będzie musiał zapłacić więcej za 989 preparatów, natomiast zmniejszy się cena 92 farmaceutyków. Na listę wprowadzono 268 preparatów leczniczych, ale ja nie widzę wśród nich ani jednego produktu innowacyjnego – opisuje Piotr Jóźwiakowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum