Kraków: kolejny szpital przyjmuje pacjentów tylko w stanach zagrożenia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 października 2009 15:55

Od początku października Szpital Uniwersytecki w Krakowie przyjmuje pacjentów tylko w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Nie ma pieniędzy na leczenie chorych, brakuje na pensje dla pracowników. Są za to milionowe długi wobec dostawców, głównie leków.

Planowane na koniec roku świadczenia przesuwane są na bardziej odległe terminy. Przyjmowane są tylko te osoby, które pilnie potrzebują pomocy, w stanach zagrożenia życia.

– Wymuszone to jest zapowiedziami ze strony NFZ o niepokrywaniu kosztów świadczeń ponad limit – stwierdza Anna Niedźwiecka, rzeczniczka szpitala.

Po pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku. Szpital wystawił Funduszowi rachunki o około 30 mln zł ponad kwotę, jaką przewidywał kontrakt z NFZ. Przyjęto o osiem tysięcy chorych więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a lekarze udzielili o 25 tysięcy więcej porad.

W Krakowie pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego pensję za listopad dostaną w ratach. Pierwsza trafić ma do nich przed 10 listopada, druga – do połowy miesiąca.

Kłopoty szpitala wynikają nie tylko z obostrzeń finansowych NFZ. W ostatnich miesiącach zaopatrujące szpital uniwersytecki firmy (głównie farmaceutyczne), dotąd zazwyczaj kredytujące placówki, zdecydowanie zmieniły politykę. Żądają terminowych wpłat za dostarczane towary i usługi. Według szacunków strata całego szpitala na koniec tego roku wyniesie 21 mln zł, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej. Na 32 jednostki działające w tym szpitalu 23 poprawiły wyniki finansowe. Najbardziej deficytowy okazał się oddział kliniczny kliniki alergii i immunologii.

Jak szacuje dyrekcja SU, rok zakończy stratą przekraczającą 6 mln zł. Zapłata przez NFZ za wszystkie wykonane dotąd świadczenia praktycznie rozwiązałaby trudną sytuację szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum