Kraków: kliniki uniwersyteckie chcą komercjalizacji

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2010 14:52

Pracownicy II Katedry Chorób Wewnętrznych wchodzącej w skład Szpitala Uniwersyteckiego, szukając sposobów na wyjście z zadłużenia, skupili się na komercjalizacji.

Ich zdaniem, jak informuje Gazeta Wyborcza, zarobkowanie na komercyjnych świadczeniach, obok kontraktu z NFZ, to jedyny sposób na pozbycie się wielomilionowych zobowiązań. 

II Katedra Chorób Wewnętrznych to duma szpitala: pracują w niej znani specjaliści. Tymczasem interna jest od lat słabo finansowana przez Fundusz, a że publiczne placówki nie mogą dorabiać komercyjnymi świadczeniami, jednostka ma poważne problemy finansowe. Niskie kontrakty nie pozwalają także na pełne wykorzystanie potencjału kliniki.

Dlatego szefowie klinik pulmonologii oraz alergii i immunologii zwrócili się do władz uczelni z pytaniem o możliwość komercjalizacji placówki. Miałaby ona polegać na stworzeniu spółki, w której uczelnia ma większość udziałów lub np. na porozumieniu w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Wiązałoby się to, m.in. z cesją kontraktu z Funduszem na rzecz nowej placówki.

Rektor Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazał pytanie dyrekcji szpitala. Ta zwróciła jednak uwagę na liczne przeszkody stojące na drodze do tego rozwiązania.
 
– Przede wszystkim placówka jest zadłużona, musiałaby więc sama spłacić swoje wielomilionowe zoobowiązania. Niemożliwe jest też wydzierżawienie sprzętu szpitala, gdyż lecznica i tak cierpi na jego niedobór. Poza tym koncepcja komercjalizacji wiązałaby się również z przekazaniem części kontraktu szpitala z NFZ obcemu podmiotowi, a to byłoby działaniem na szkodę SU – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Niedźwiedzka, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wpływ na decyzję w sprawie klinik mogą mieć też roszczenia Gminy Żydowskiej wobec gruntów, na których stoją ich budynki. Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie, przyznaje, że został wniesiony pozew o odzyskanie własności, ale jak zapewnia „nie oznacza to handlowania szpitalem”.

więcej na www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum