Kraków: dzieci w dłuższej kolejce do rehabilitacji

Autor: JJ, Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2010 15:27

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu ogranicza dostęp do dziecięcej rehabilitacji.

Rehabilitacja jest dzisiaj w wielu wypadkach ważnym elementem terapii wraz z leczeniem zabiegowym i farmakologicznym.

Dyrekcja USD zwolniła dziesięciu doświadczonych fizjoterapeutów co tłumaczy o połowę mniejszym kontraktem z NFZ w porównaniu z 2009 r. Kolejki po rehabilitację dwukrotnie się wydłużą – podaje Gazeta Krakowska.

W zakładzie fizjoterapii pracowało do niedawna 46 osób, w tym 14 rehabilitantów. Dzisiaj jest to 26-osobowa załoga. Z etatem pożegnało się aż 10 rehabilitantów.

– Decyzja o zwolnieniu rehabilitantów to kwestia organizacyjna dyrektora szpitala. Z naszego punktu widzenia, czyli płatnika, tegoroczny kontrakt jest porównywalny z rokiem ubiegłym. Jest zmniejszony tylko nieznacznie, o niecały jeden procent. Z jednej strony USD miał spore nadwykonania w fizjoterapii, część tych nadwykonań weryfikujemy, ponieważ pojawiły się tam pewne nieprawidłowości, ale miał też duże niewykonania w rehabilitacji neurologicznej. Mimo tego wysokość kontraktu została utrzymana – przekouje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego OW NFZ w Krakowie.

– Dla nas najważniejsze jest, żeby szpital spełniał wymagania dotyczące personelu zatrudnionego na danym oddziale, w tym przypadku  zakładzie fizjoterapii, i szpital te wymagania spełnia – dodaje rzecznik NFZ.

Zdaniem Macieja Kowalczyka, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, sytuacja na fizjoterapii może się polepszyć, jeśli NFZ w drugim półroczu zwiększy kontrakt, który jest zdecydownie za niski.

– Z doświadczenia wiemy, że w ciągu roku zdarza się że dostajemy dodatkowe środki. Nie wykluczamy, że zmieni się sytuacja jeśli chodzi o finansowanie  rehabilitacji w USD, ale trudno o jakąś deklarację w tym zakresie w tej chwili – mówi Jolanta Pulchna.

Więcej na:www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum