dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia | 22-10-2019 11:10

Kraków: czy szpital przejmie oddział centrum krwiodawstwa?

Terenowy Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zajmuje ponad 1,5 tys. m kw. na terenie Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie. Dyrekcja szpitala od lat podejmuje próby odzyskania tej części budynku, która mogłaby posłużyć do urządzenia kolejnych pomieszczeń potrzebnym lekarzom i pacjentom.

Fot. Archiwum

Placówki po raz kolejny postanowiły dojść do porozumienia. Zapadła już decyzja, że centrum krwiodawstwa zostanie przeniesione w inne miejsce i szpital będzie miał do swojej dyspozycji olbrzymie skrzydło. Jednak żadne dokumenty w tej sprawie nie zostały jeszcze podpisane, a strony uzgadniają obecnie treść listu intencyjnego w tej sprawie - informuje Dziennik Polski.

Centrum krwiodawstwa ma opuścić dwie kondygnacje, gdzie znajdują się m.in. należące do jednostki obszerne archiwa. Jak deklarowała Jolanta Zatorska, dyrektor krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w rękach RCKiK nadal miałoby pozostać przyziemie z wbudowaną mroźnią do osocza ludzkiego oraz magazyn, gdzie przechowywane są czynniki krzepnięcia wykorzystywane w terapii różnego rodzaju nabytych i wrodzonych skaz krwiotocznych.

By doszło do przenosin trzeba znaleźć odpowiednie pomieszczenia, do których można byłoby przenieść archiwum. Szpital nie dysponuje jednak odpowiednim miejscem i liczy na pomoc miasta  - deklarował  dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego w rozmowie z Dziennikiem Polskim.

Plan jej wykorzystania wolnej przestrzeni ma powstać dopiero po zakończeniu negocjacji w tej sprawie.

Więcej: dziennikpolski24.pl