Kraków: czy będzie nowy szpital psychiatryczny?

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2009 13:47

Władze województwa małopolskiego zamierzają sprzedać szpital przy ul. Babińskiego w Krakowie i wybudować nowy w sąsiedztwie obecnego szpitala, na działce przy ul. Czerwone Maki.

Z audytu wykonanego w ubiegłym roku wynika, że budowa nowej placówki będzie kosztowała mniej niż remont starych, zabytkowych budynków. Przeciwko planom budowy nowego szpitala zaprotestują pracownicy szpitala, którzy uważają, że powinny być one konsultowane  ze środowiskami zaangażowanymi w leczenie i opiekę nad chorymi.

Wojciech Kozak - członek Zarządu Województwa Małopolskiego podkreśla, że żadna oficjalna decyzja w tej sprawie nie zapadła. Nie ukrywa jednak, że chciałby, aby w ciągu dwóch lat zapadły wiążące decyzje co do budowy.

Budowa nowego szpitala psychiatrycznego ma być elementem całej koncepcji rozwoju opieki psychiatrycznej w Małopolsce.

Wstępne opracowania zakładają, że nowy szpital będzie mniejszy niż obecny, znajdzie się w nim miejsce dla niespełna 600 pacjentów, gdy w obecnym szpitalu jest ich ponad 800. Za to w całym województwie liczba łóżek dla chorych psychicznie wzrośnie z obecnych blisko 1,6 tys. do ponad 2,7 tys. Mniejsze oddziały psychiatryczne powstaną w szpitalach w Tarnowie i Nowym Sączu, ale też w szpitalach powiatowych. Chodzi nam o to, by opieka psychiatryczna była równomiernie dostępna na terenie całego województwa. Dziś najgorzej pod tym względem jest na terenie dawnego województwa tarnowskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum