Kraków bez dziecięcego oddziału zakaźnego?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2009 16:05

Oddział zakaźny dla dzieci w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie wymaga remontu i doposażenia. Remontu ani zakupów nie było i dlatego szpital nie będzie przyjmował dzieci zakażonych.

Kraków bez dziecięcego oddziału zakaźnego?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krzysztof Fyderek - małopolski konsultant ds. pediatrii nie ukrywa, że sytuacja w województwie jest dramatyczna. W Małopolsce jest prawie milion dzieci, a Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie chce zrezygnować z jedynego oddziału zakaźnego. Przyczyną rezygnacji jest, m.in. brak odpowiedniego sprzętu podtrzymującego funkcje życiowe oraz anestezjologów dziecięcych. Oddział więc nie spełnia kryteriów i wymagań, żeby ratować zakażone dzieci.

Skutek jednak takich decyzji będzie jeden – brak jakichkolwiek miejsc w Krakowie, gdzie można byłoby leczyć dzieci z chorobami wymagającymi izolacji, bo anestezjologów dziecięcych ma co prawda Uniwersytecki Szpital Dziecięcy Prokocimiu, ale nie ma izolatek.

Krzysztof Bederski – zastępca dyrektora Szpitala im. Jana Pawła II przyznał w rozmowie z mediami, że placówka nie ma 8 mln złotych, niezbędnych do wykonania remontu i doposażenia oddziału zakaźnego.

Wiadomo, że nowoczesne, izolowane łóżka intensywnej terapii będą co prawda w Prokocimiu, ale po zakończeniu - w 2011 roku - budowy nowoczesnego bloku operacyjnego.

Jednak to jesienią tego roku epidemiolodzy spodziewają się pandemii grypy. A jak ciężko mogą przechodzić ją dzieci, przekonali się lekarze ze Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, gdzie przez dwa tygodnie leżało dziecko w izolatce na oddziale intensywnej terapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze