Kraków: będzie prenatalna profilaktyka stomatologiczna

Autor: Gazeta Wyborcza, SA/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 13:30

W Polsce na próchnicę cierpi ponad 80 proc. sześciolatków, u przeciętnego 12-latka zaatakowała trzy zęby, co dziesiąty 15-latek stracił stały ząb.

Krakowscy uczniowie nie wyróżniają się na tym tle pozytywnie. Dwóch na trzech spośród nich ma próchnicę. Większość szkół nie ma stomatologów. Na 2010 rok zaledwie 57 gabinetów podpisało umowy z NFZ na leczenie zębów u dzieci.

Urząd Miasto Krakowa od trzech lat w ramach programów profilaktycznych finansuje akcje fluoryzacji zębów. Teraz zamierza podjąć walkę z próchnicą już w szkołach rodzenia. W nich rodzice będą edukowani, jak zapobiegać próchnicy. Zajęcia mają się odbywać w ramach miejskiego programu profilaktyki i edukacji przedporodowej.

Dr Iwona Sanak, wojewódzka konsultantka w dziedzinie stomatologii dziecięcej twierdzi, że przyczyną próchnicy u dzieci są błędy w odżywianiu i utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Stąd pomysł na kursy dla przyszłych matek, które mają podczas spotkań otrzymać na ten temat rzetelne informacje.

W tym tygodniu miasto ogłosi drugi konkurs na ten program. Michał Marszałek, dyrektor biura promocji i ochrony zdrowia w magistracie zapewnia, że włączenie do niego tematyki próchnicy nie pociągnie za sobą dodatkowych wydatków. Na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 300 tys. zł.

Zdania na temat tej akurat profilaktyki wśród stomatologów są podzielone. Większość uważa, że dzieci mają próchnicę, bo nie wszystkich rodziców stać na stomatologa. Lakowanie, fluoryzacja czy w końcu leczenie, to wydatek minimum 100 zł przy każdej wizycie. Na pewno lepiej dać więcej na program, który bezpłatnymi wizytami obejmie mniej zamożne rodziny. Tu przykładem może być województwo lubelskie, które od lat programami profilaktycznymi obejmuje dzieci i młodzież do 18. roku życia, o czym pisał niedawno portal rynekzdrowia.pl.

Miasto zawiera umowy ze stomatologicznymi gabinetami szkolnymi lub, gdy takich w szkole już nie ma, z gabinetami położonymi w pobliżu szkół. Koszty takiej opieki, w skład której wchodzi lakowanie zębów oraz leczenie, którego nie finansuje NFZ, miasto szacuje co roku na ok. pół miliona złotych.  

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum