Kraków: autystyczne dzieci straciły dostęp do terapii

Autor: Dziennik Polski, KR/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2010 12:41

NZOZ Ośrodek dla Osób z Autyzmem "Effatha" przerwał terapię większości małych pacjentów. Powodem są nadwykonania, za które nie zapłacił NFZ.

Jak podaje Dziennik Polski, w styczniu placówka przerwała terapię 35 z 40 leczących się tam dzieci, natomiast kolejki oczekujących na leczenie wydłużyły się z 6 do 10 miesięcy.

Kierownictwo poradni tłumaczy, że w 2009 r. placówka przekroczyła kontrakt z NFZ o 50 proc. Fundusz nie zwróci środków za nadlimity, zatem w tym roku lecznica zamierza wykonywać tylko tyle świadczeń, na ile pozwala umowa z płatnikiem. Środki zostały przy tym przesunięte z terapii na diagnostykę, tak by rodzice dzieci mieli ułatwione poszukanie pomocy w innych ośrodkach. Fakt pozostaje jednak faktem: przerwanie rozpoczętych terapii oznacza straty, które bardzo ciężko będzie odrobić.

Rodzice wysłali w tej sprawie list do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– NZOZ Ośrodek dla Osób z Autyzmem „Effatha” w Krakowie ma podpisane dwa kontrakty z Funduszem. Jeden dotyczy oddziału dziennego, drugi poradni dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Kwiecień z biura prasowego Małopolskiego OW NFZ.

Przyznaje też, że poradnia ma nadwykonania, których Fundusz nie jest w stanie zapłacić, ale problem dotyczy nie tylko tej lecznicy, ale wielu innych w Małopolsce. Nadzieja pozostaje w przesunięciu środków.

– Rozliczenia za drugą połowę 2009 r. są jeszcze w toku, ale wiemy, że oddział dzienny ma niedowykonania. Nie znamy jeszcze ich wysokości, ale z pewnością mogłyby w części pokryć nadwykonania poradni – informuje Aleksandra Kwiecień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum