Kraków: Szpital Uniwersytecki tnie koszty

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2009 11:50

Pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie muszą liczyć z dłuższym oczekiwaniem na miejsce w placówce lub nawet odmową przyjęcia z powodu wdrażanego programu oszczędnościowego.

Collegium Medicum UJ - jedna z największych lecznic w Małopolsce jest bliska bankructwa. Szpital w każdej chwili może utracić płynność finansową. Przygotowano więc program naprawczy, który przewiduje m.in. odchudzanie rozbudowanej administracji, redukcję etatów, szczegółowe analizy wydatków, kosztów eksploatacji, a także szukanie tańszych produktów. Jako pierwsze otrzymują wypowiedzenia pracy osoby zatrudnione w administracji. Coraz więcej specjalistów również musi szukać pracy w innych placówkach medycznych z powodu nie przedłużenia umów w szpitalu uniwersyteckim.

Prof. Antoni Czupryna - pełnomocnik rektora CMUJ ds. klinicznych twierdzi, że stara się likwidować etaty racjonalnie i nie stanie się tak, że na którymś oddziale zabraknie lekarzy. Zaciskanie pasa dotknie i pacjentów. Szpital planuje bowiem ograniczenia w udzielaniu świadczeń. Nie będą realizował, np. nadwykonań.  Chorzy w niektórych przypadkach będą odsyłali do innych szpitali i będą dłużej czekać na planowe przyjęcie do szpitala i zabieg,  standardowa chemioterapia ma się odbywać np. na znacznie tańszym oddziale internistycznym niż na hematologii.

Ordynatorzy dostali zakaz przekraczania ustalonych limitów na zużywane leki i materiały medyczne. Są zobowiązani sprawdzać co tydzień wydatki i przychody swoich jednostek.

Dyrekcja szpitala analizuje koszty. Kontroli poddawany jest bilans każdej kliniki.

Olbrzymie kwoty pochłaniał też transport chorych między klinikami. Już zmniejszono liczbę zleceń na specjalistyczny transport karetkami z pełną obsadą lekarską. Uruchomiono także własne środki transportu, Pozwoliło to na zmniejszenie zadłużenia o 20 mln złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum