Kraków: Szpital Uniwersytecki powoli wychodzi z długów

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2016 10:17

W ciągu dwunastu miesięcy urzędowania Barbary Bulanowskiej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, nowej dyrektor z powodzeniem udało się zatrzymać pogłębiający się kryzys finansowy szpitala. Placówka powoli spłaca długi i odzyskuje stabilność finansową

Fot. archiwum RZ

Kiedy Barbara Bulanowska obejmowała zwolnione przez Andrzeja Kuliga stanowisko, placówce z powodu narastających długów groziło nawet przekształcenie w spółkę. Uniwersytecki zdołał jednak spłacić część zobowiązań, m.in. zaległe miliony dla ZUS oraz kredyty zabezpieczone nieruchomościami.

Jak poinformowała dyrektor, wypowiadając się dla Dziennika Polskiego, w skali roku - od lutego 2015 do lutego 2016 -zobowiązania wymagalne szpitala udało się zredukować z 89 mln zł do 78 mln zł. Rok 2015 placówka zamknęła stratą 24,9 mln zł, o 3,2 mln niższą od zakładanej.

Jak dodaje, ograniczyć deficyt pozwoliły przede wszystkim daleko idące oszczędności w wydatkach na utrzymanie szpitala. Cięcia kosztów dotyczyły głównie umów z podmiotami zewnętrznymi. Wobec perspektywy przeprowadzki do nowej siedziby szpitala, która powstaje w Prokocimiu, inwestycje w obecną infrastrukturę ograniczone zostały do minimum.

Jak zapewnia dyrektor Bulanowska najbliższe dwa lata mają być ostatnimi, kiedy placówka przynosi straty.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum