Kraków: Szpital Uniwersytecki bez opieki paliatywnej, poszło o kontrakt

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2010 14:06

Szpital Uniwersytecki zamknie oddział opieki paliatywnej.

Kraków: Szpital Uniwersytecki bez opieki paliatywnej, poszło o kontrakt

Małopolski NFZ może za jeden dzień pobytu w oddziale opieki paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zapłacić 210 złotych podczas gdy z wyliczeń szpitala wynika, że aby całkowicie pokryć wydatki wycena powinna wynosić 398 złotych. Szpitala nie stać na dopłacanie 188 złotych do każdego pacjenta.

Ponieważ kwoty oferowane przez NFZ nie pokrywają wydatków i powodują wzrost zadłużenia placówki, kierownictwo szpitala uznało, że bardziej opłaca się zamknąć oddział niż bardziej się zadłużać. 

Anna Niedźwiedzka, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie potwierdza, że szpital zamknie oddział. 

‒ Nie mamy kontraktu na przyszły rok. Nie uzgodniliśmy warunków kontraktu na 2011 rok, a negocjacje z NFZ zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Występowaliśmy już tylko o 230 złotych, ale niestety się nie udało ‒ mówi Niedźwiedzka portalowi rynekzdrowia.pl

NFZ podjął decyzję o nieprzedłużaniu kontraktu na opieką paliatywną na warunkach, jakich oczekiwał szpital. Placówka złożyła odwołanie od tej decyzji NFZ, ale zostało ono odrzucone. NFZ potwierdza, że to cena była głównym powodem, dla którego oferta szpitala została odrzucona. 

‒ Przy wycenie kontraktu ze szpitalem Uniwersyteckim posługiwaliśmy się komputerowym programem rankingującym poziom usług paliatywnych w pozostałych placówkach w kraju i z analizy wyniknęło, że inne szpitale oferują świadczenia paliatywne o bardzo wysokim standardzie za mniejszą cenę. Dlatego podpisanie kontraktu na warunkach proponowanych przez szpital byłoby krzywdzące dla innych placówek ‒ wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl rzeczniczka małopolskiego Oddziału NFZ, Jolanta Pulchna. 

Pacjentów oddziału opieki paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego najprawdopodobniej przejmie Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum