Kraków: NFZ ws. braku kontraktu dla stomatologii dziecięcej w UKS

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2014 18:44

Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie nie została wybrana w tegorocznym konkursie na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci, ponieważ złożona przez klinikę oferta okazała się niekonkurencyjna w porównaniu z innymi placówkami, które startowały w konkursie - informuje portal rynekzdrowia.pl Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Na niską ocenę w rankingu końcowym miała wpływ przede wszystkim dostępność godzinowa oraz niski udział specjalistów w udzielaniu świadczeń.

Małopolski OW NFZ zaznacza, że maksymalnie oferent mógł otrzymać 105 punktów,  podczas gdy UKS dla poradni dziecięcej otrzymała 52,7 pkt. Klinika wprawdzie posiada wykwalifikowanych specjalistów (na 17 wykazanych w ofercie lekarzy 5 lekarzy dentystów to specjaliści w zakresie stomatologii dziecięcej) lecz są oni rzadko dostępni dla pacjentów.

Fundusz przyznawał punkty w zależności od tego, jaki udział w czasie pracy wszystkich lekarzy stanowi czas pracy lekarzy dentystów specjalistów: w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją lub stomatologii dziecięcej ewentualnie chirurgii stomatologicznej lub lekarzy posiadających specjalizację 2 stopnia w tych dziedzinach. Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna wskazała, że jest to procent niższy niż połowa czasu pracy ogółu lekarzy.

Czytaj: Kraków: stomatologia dziecięca w UKS bez kontraktu z NFZ

Małopolski OW NFZ podkreśla ponadto, że wskazując w ofercie czas pracy poradni Klinika nie planowała udzielać świadczeń w godzinach popołudniowych czy w soboty, czyli w czasie często najbardziej dogodnym dla rodziców, którzy chcą zabrać dziecko do stomatologa. Te kryteria zadecydowały o tym, że placówka wypadła znacznie gorzej niż konkurenci.

Fundusz podaje, że po konkursie od 1 lipca w Krakowie dzieci mogą korzystać z pomocy stomatologa w 58 gabinetach w 38 placówkach - to o 2 więcej niż w ubiegłych latach. Płatnik zapewnia, że poziom świadczeń nie odbiega od tego, który oferuje UKS. Przypomina także, iż Klinika posiada kontrakt na inne istotne zakresy stomatologiczne, w tym stomatologię ogólną, a rodzice chcący nadal leczyć dzieci w UKS mogą to robić nie tylko w ramach świadczeń stomatologicznych dla dzieci, ale i w ramach gabinetów stomatologii ogólnej, które również mogą przyjmować małych pacjentów. To daje im możliwość kontynuacji leczenia w UKS.

NFZ ocenia, że stomatologia dziecięca w Krakowie i całej Małopolsce jest zabezpieczona. Nakłady na te świadczenia nie zostały zmniejszone i wynoszą obecnie blisko 2,5 mln zł. Brak kontraktu na stomatologię dziecięcą dla Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej nie spowodował żadnego ograniczenia świadczeń, ani zmniejszenia dostępności. Małopolski OW NFZ przekonuje, że traktuje stomatologię dedykowaną dzieciom w sposób szczególny, dlatego też nakłady na leczenie małych pacjentów (według wskaźnika na 10 tys. populacji) w Małopolskiem są najwyższe w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum