Kraków: MSW nie płaci szpitalom za leczenie Ukraińców

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2014 08:53

Polskie szpitale, do dzisiaj nie dostały pieniędzy za leczenie Ukraińców rannych podczas starć na Majdanie. MSW zapewnia, że zapłaci, ale kolejnych osób nie przyjmie.

W krakowskim szpitalu wojskowym ciągle przebywa sześciu Ukraińców (trzech już wypisano). Dotychczas placówka nie otrzymała zapłaty za leczenie. Jak zapewnia dyrekcja, szpital dostał rozkaz od swoich dowódców, aby przyjąć chorych. Przełożony zapewnił, że wszelkie koszty poniesione przez szpital zostaną pokryte. Do dziś jednak nie ma odpowiedzi na pytania i wystawione faktury. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że za leczenie zapłaci do 30 dni od otrzymania rachunku. Pomocą zostało objętych 121 osób zakwalifikowanych przez MSW lub straż graniczną bezpośrednio na polskiej granicy.

W polskich szpitalach nadal przebywa 59 osób rannych podczas starć na Majdanie. Ich leczenie będzie kontynuowane i finansowane z budżetu MSW. Pieniądze będą pochodziły z rezerwy budżetowej. MSW wysłało już pierwszy wniosek o uruchomienie z rezerwy 780 tys. zł. Na darmowe leczenie nie mogą jednak liczyć kolejni ranni Ukraińcy. Zdaniem MSW sytuacja w ich kraju jest już na tyle stabilna, że bez ryzyka mogą oni leczyć się u siebie.

Więcej: gazetakrakowska.pl 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum