Kraków: 7 stycznia kolejna tura przenosin Szpitala Uniwersyteckiego. Pracę przerwie SOR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 12:39

We wtorek (7 stycznia) rozpocznie się kolejny etap przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby w Prokocimiu. Od godziny 7. przez 24 godziny nie będzie działał szpitalny oddział ratunkowy.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Pacjenci szukający pomocy w nagłych zachorowaniach będą mogli skorzystać z ośmiu innych SOR-ów i izb przyjęć w Krakowie przy: 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym, Szpitalach Specjalistycznych im. Dietla, Narutowicza, Rydygiera, Żeromskiego i Jana Pawła II, w szpitalu św. Rafała i w ZOZ MSWiA.

- Ryzyko utrzymywania otwartego SOR-u i jednoczesnego jego przeprowadzania jest większe niż zamknięcie SOR-u i jasnego zakomunikowania, że przez 24 godziny nie będzie on działał - mówił w piątek (3 stycznia) na konferencji prasowej dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Dodał, że chodzi m.in. o przenosiny sprzętu i jego odpowiednie skalibrowanie w nowym miejscu.

- W tym etapie przeprowadzki będziemy przewozić pacjentów w najcięższym stanie: to pacjenci leżący, wentylowani, podpięci do kardiomonitorów. Część z nich będzie wymagała transportu z lekarzem - powiedział Jędrychowski.

Przeprowadzka obejmie oddziały: neurologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, chirurgii urazów wielonarządowych, chorób wewnętrznych i geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, urologii i kardiologii. Jak podał dyrektor, to ponad 200 pacjentów. Transporty zaplanowano 7, 8 i 9 stycznia, a przejazdy mają trwać od rana do wieczora. Jak zaznaczył dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, ten etap przeprowadzki jest o tyle łatwiejszy, że szpital już funkcjonuje w nowym miejscu.

Podobnie jak podczas pierwszej tury przeprowadzki policja będzie eskortowała karetki transportowe, by zapewnić bezpieczeństwo przewozu pacjentów z oddziałów przy ulicach Kopernika, Śniadeckich i Botanicznej. Przejazd kolumny samochodów będzie otwierał i zamykał radiowóz używający sygnałów dźwiękowych i świetlnych: niebieskich i czerwonych.

- Mamy już w tym względzie doświadczenie z pierwszej tury przeprowadzki. Tym razem będzie więcej załóg policyjnych - mówił komendant miejski policji mł. insp. Zbigniew Nowak. - Będziemy poruszać się torowiskami i pasami przeznaczanymi dla autobusów. Apelujemy do kierowców, aby zwracali uwagę na przejeżdżające kolumny, które mają pierwszeństwo, jest to też apel do pieszych - dodał.

Pierwsza tura przeprowadzki odbyła się od 18 do 20 listopada. Do tej pory do Prokocimia przeniesiono kilkanaście z 31 szpitalnych oddziałów. W Prokocimiu docelowo będzie funkcjonować 25 z nich, sześć pozostanie w centrum. Jest jeszcze planowana przeprowadzka dwóch oddziałów: endokrynologii i hematologii, która ma nastąpić do połowy roku.

Do nowoczesnego budynku, w którym funkcjonowało do tej pory Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, przeniesione zostaną te oddziały szpitalne, które do momentu zakończenia kolejnego etapu inwestycji w Prokocimiu mają pozostać w centrum Krakowa.

- Podejmę też rozmowy z urzędem marszałkowskim na temat sprzedaży tego obiektu, bo uważam, że jest to kompleks, który powinien być przeznaczony na funkcje medyczne. Idealnym beneficjentem takiej transakcji byłby szpital im. Dietla - powiedział Jędrychowski.

Z końcem marca Szpital Uniwersytecki chce zacząć przekazywanie obiektów opuszczonych w centrum miastu.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu to jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Na 16 ha powstało 10 budynków, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne i zintegrowany blok operacyjny składający się z 24 sal, w tym dwóch sal hybrydowych i transplantacyjnych. Inwestycja trwała cztery lata (z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum